Gå til indhold
RAB A/SNORMAL

CVR 29407673

RAB A/S

NORMAL
AktieselskabStiftet 7. mar. 2006Randers NVAnden udlejning af boligerReklamebeskyttet

RAB A/S (CVR 29407673) er en dansk virksomhed registreret som Aktieselskab i branchen "Anden udlejning af boliger", stiftet 7. mar. 2006 og med hjemsted i Randers NV. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

2.381.090 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Regnskab og nøgletal for RAB A/S

Regnskaber - nøgletal

20
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 20253. mar. 2026Jan Dinesen16. mar. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 20247. mar. 2025Jan Dinesen18. mar. 2025PDFXML
1. jan. 2023→31. dec. 202312. apr. 2024Jan Dinesen25. apr. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202230. mar. 2023John Skibsted13. apr. 2023PDFXML
1. jan. 2021→31. dec. 202125. mar. 2022Jan Dinesen4. apr. 2022PDFXML
1. jan. 2020→31. dec. 20204. maj 2021Jan Dinesen5. maj 2021PDFXML
1. jan. 2019→31. dec. 2019--16. apr. 2020PDFXML
1. jan. 2018→31. dec. 2018--7. mar. 2019PDFXML

Hvem ejer og leder RAB A/S?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Jan DinesenBestyrelseFORMAND
Lars Peter Skou HansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Peter BrødsgaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
John SkibstedBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Michael Chino HjorthBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
John SkibstedDirektionDIREKTØR

Ejere - aktuelle

6
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
EBBESTRUP ApSVIRKSOMHED2713394025 %25 %6. feb. 2015
EK GISMO HOLDING ApSVIRKSOMHED2921690825 %25 %30. apr. 2015
RAB A/SVIRKSOMHED2940767325 %0 %6. feb. 2015
FILAPEJE INVEST ApSVIRKSOMHED2932223620 %20 %30. apr. 2015
SKOVLUND LS HOLDING ApSVIRKSOMHED2869593410 %10 %30. apr. 2015
THORSBJERG HOLDING ApSVIRKSOMHED2932276710 %10 %30. apr. 2015

Stiftere

NavnTypeCVR
ApS KBIL 9 NR. 1190VIRKSOMHED10615046
EBBESTRUP ApSVIRKSOMHED27133940
DUEHØJ HOLDING ApSVIRKSOMHED28695896
SKOVLUND LS HOLDING ApSVIRKSOMHED28695934
EK GISMO HOLDING ApSVIRKSOMHED29216908
FILAPEJE INVEST ApSVIRKSOMHED29322236
KANEHØJ ApSVIRKSOMHED29322880
BERLIN INVEST AF 25. JANUAR 2006 ApSVIRKSOMHED29322910
AARBERLIN ApSVIRKSOMHED29322929

Revision

RevisorStatusPeriode
A/S PSE 17 NR. 1056Ophørt
22. mar. 2015→15. aug. 2025
10 år 4 mdr.
AROS STATSAUTORISEREDE REVISORER I/SOphørt
1. feb. 2010→22. mar. 2015
5 år 1 mdr.
BDO 2025 Statsautoriseret RevisionspartnerselskabAktiv
15. aug. 2025→nu
1 år 2 mdr.
TIMEVISION PADBORG REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKABOphørt
7. mar. 2006→1. feb. 2010
3 år 10 mdr.

Tidslinje

84

Hvad er der sket i RAB A/S?

  1. 2026
  2. 16. marts 2026for 8 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  3. 2025
  4. 15. august 2025for 1,2 år siden

    Revisor fratrådte

    A/S PSE 17 NR. 1056·Revision

  5. 15. august 2025for 1,2 år siden

    Revisor tiltrådte

    BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab·Revision

  6. 18. marts 2025for 1,6 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024

  7. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Anden udlejning af boliger

    682030

  8. 2024
  9. 25. april 2024for 2,5 år siden

    Regnskab for 2023 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023

  10. 2023
  11. 3. oktober 2023for 3,1 år siden

    Adresse flyttet til Hornbæk Engvej 3, 8920 Randers NV

    RANDERS Kommune

  12. 13. april 2023for 3,6 år siden

    Regnskab for 2022 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2022 → 31. dec. 2022

  13. 31. marts 2023for 3,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Eivind Knutsen·Bestyrelse

  14. 31. marts 2023for 3,6 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Michael Chino Hjorth·Bestyrelse

  15. 30. marts 2023for 3,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Jens-Peter Appel·Bestyrelse

  16. 2022
  17. 17. juli 2022for 4,3 år siden

    Adresse flyttet til Hornbæk Engvej 3, 8920 Randers NV

    RANDERS Kommune

  18. 4. april 2022for 4,6 år siden

    Regnskab for 2021 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2021 → 31. dec. 2021

  19. 6. januar 2022for 4,8 år siden

    Vedtægter ændret

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAktieselskab
Stiftelsesdato7. mar. 2006
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste6. jan. 2022
Revision fravalgtNej
Første regnskab7. mar. 2006 → 31. dec. 2006
ArkivnummerA/S368709
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Hornbæk Engvej 3
8920 Randers NV
RANDERS Kommune
Telefon23283399

Formål

Selskabets formål er at eje og udleje fast ejendom i Tyskland samt at udøve dermed beslægtet virksomhed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør og formanden for bestyrelsen eller af den samlede bestyrelse

Branche

682030

Anden udlejning af boliger

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1012100678
7. mar. 2006→nu
20 år 7 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

12

Ofte stillede spørgsmål om RAB A/S

Hvad laver RAB A/S?

RAB A/S er registreret i branchen "Anden udlejning af boliger" (branchekode 682030). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at eje og udleje fast ejendom i Tyskland samt at udøve dermed beslægtet virksomhed.

Hvad er CVR-nummeret på RAB A/S?

CVR-nummeret på RAB A/S er 29407673. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK29407673.

Hvornår blev RAB A/S stiftet?

RAB A/S blev stiftet 7. mar. 2006 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 20 år 7 mdr.

Er RAB A/S stadig aktiv?

Ja. RAB A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer RAB A/S?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes RAB A/S af EBBESTRUP ApS (25 %), EK GISMO HOLDING ApS (25 %), RAB A/S (25 % af kapitalen, 0 % af stemmerne), FILAPEJE INVEST ApS (20 %), SKOVLUND LS HOLDING ApS (10 %) og THORSBJERG HOLDING ApS (10 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i RAB A/S?

Ledelsen består af John Skibsted (direktør), Jan Dinesen (formand), Lars Peter Skou Hansen (bestyrelsesmedlem), Peter Brødsgaard (bestyrelsesmedlem), John Skibsted (bestyrelsesmedlem) og Michael Chino Hjorth (bestyrelsesmedlem).

Hvem er direktør i RAB A/S?

John Skibsted er registreret i direktionen hos RAB A/S.

Hvor ligger RAB A/S?

RAB A/S har registreret adresse på Hornbæk Engvej 3, 8920 Randers NV i RANDERS Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i RAB A/S?

Den registrerede kapital i RAB A/S er 2.381.090 kr.

Hvornår har RAB A/S sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 16. mar. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 20 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for RAB A/S?

BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab er registreret som revisor for RAB A/S.

Hvem kan tegne RAB A/S?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør og formanden for bestyrelsen eller af den samlede bestyrelse

Historik4 afsnit

Adressehistorik

4

Tranekærsvej 9

Randers C

Tranekærsvej 9

Randers NV

15 år 6 mdr.

Hornbæk Engvej 3

Randers NV

Hornbæk Engvej 3

Randers NV

2008201120142017202020232026
AdresseKommunePeriode
Tranekærsvej 9, 8900 Randers CRANDERS
7. mar. 2006→31. dec. 2006
9 mdr.
Tranekærsvej 9, 8920 Randers NVRANDERS
1. jan. 2007→16. jul. 2022
15 år 6 mdr.
Hornbæk Engvej 3, 8920 Randers NVRANDERS
17. jul. 2022→2. okt. 2023
1 år 2 mdr.
Hornbæk Engvej 3, 8920 Randers NVRANDERS
3. okt. 2023→nu
3 år

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
Telefon23283399Nej
4. jun. 2008→3. nov. 2017
9 år 4 mdr.
Telefon23283399Nej
17. jul. 2022→nu
4 år 3 mdr.
E-mail[email protected]Nej
4. jun. 2008→3. nov. 2017
9 år 4 mdr.
E-mail[email protected]Nej
17. jul. 2022→nu
4 år 3 mdr.

Ledelse - historisk

7

Eivind Knutsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

13 år

Jens-Peter Appel

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

8 år

Jens Olav Fahlberg

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

9 år

Lars Østergaard Olsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

9 år

Gert Marinus Andersen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 8 mdr.

Ryan Boddum Andersen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år

John Skibsted

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

200820112014201720202023
NavnOrganFunktionPeriode
Eivind KnutsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
26. mar. 2010→31. mar. 2023
13 år
Jens-Peter AppelBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
16. mar. 2015→30. mar. 2023
8 år
Jens Olav FahlbergBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
7. mar. 2006→16. mar. 2015
9 år
Lars Østergaard OlsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
7. mar. 2006→16. mar. 2015
9 år
Gert Marinus AndersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
2. apr. 2009→21. dec. 2011
2 år 8 mdr.
Ryan Boddum AndersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
7. mar. 2006→2. apr. 2009
3 år

Ejere - historisk

8

SKOVLUND LS HOLDING ApS

5 %

5 år 1 mdr.

EK GISMO HOLDING ApS

10 %

4 år 6 mdr.

FILAPEJE INVEST ApS

10 %

5 år 1 mdr.

THORSBJERG HOLDING ApS

5 %

EBBESTRUP ApS

10 %

4 år 10 mdr.

DUEHØJ HOLDING ApS

10 %

4 år 10 mdr.

BERLIN INVEST AF 25. JANUAR 2006 ApS

15 %

4 år 10 mdr.

AARBERLIN ApS

15 %

4 år 10 mdr.
20112012201320142015
NavnTypeEjerandelPeriode
SKOVLUND LS HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
26. mar. 2010→29. apr. 2015
5 år 1 mdr.
EK GISMO HOLDING ApSVIRKSOMHED10 %
26. okt. 2010→29. apr. 2015
4 år 6 mdr.
FILAPEJE INVEST ApSVIRKSOMHED10 %
26. mar. 2010→29. apr. 2015
5 år 1 mdr.
THORSBJERG HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
8. okt. 2014→29. apr. 2015
6 mdr.
EBBESTRUP ApSVIRKSOMHED10 %
26. mar. 2010→5. feb. 2015
4 år 10 mdr.
DUEHØJ HOLDING ApSVIRKSOMHED10 %
26. mar. 2010→5. feb. 2015
4 år 10 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4001578975
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId18
Fejl registreretNej
Sidst indlæst23. okt. 2026, 06:08
Sidst opdateret16. feb. 2026, 14:21
Antal P-enheder1