Gå til indhold
FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApSOPLØSTEFTERFUSION

CVR 72855116

FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS

OPLØSTEFTERFUSION
AnpartsselskabStiftet 26. sep. 1983Vejle

FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS (CVR 72855116) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab, stiftet 26. sep. 1983 og med hjemsted i Vejle. Status: OPLØSTEFTERFUSION.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf

Kapital

Selskabskapital

1.000.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Hvem ejer og leder FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

Revision

RevisorStatusPeriode
A/S PSE 17 NR. 1056Ophørt
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.

Tidslinje

25

Hvad er der sket i FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

  1. 1997
  2. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fusion registreret

    Fusion

  3. 9. maj 1997for 29 år siden

    Status ændret til OPLØST EFTER FUSION

  4. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Dagmar Margit Andersen·Bestyrelse

  5. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Frode Benjamin Andersen·Bestyrelse

  6. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Helle Elisabeth Madsen·Bestyrelse

  7. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Keld Norup·Bestyrelse

  8. 9. maj 1997for 29 år siden

    Fratrådte som direktion

    Frode Benjamin Andersen·Direktion

  9. 9. maj 1997for 29 år siden

    Revisor fratrådte

    A/S PSE 17 NR. 1056·Revision

  10. 1993
  11. 24. august 1993for 33 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Bent Skov·Bestyrelse

  12. 1992
  13. 8. januar 1992for 35 år siden

    Fratrådte som bestyrelse

    Frederik Peter Andersen·Bestyrelse

  14. 1989
  15. 13. juli 1989for 37 år siden

    Virksomhedsform ændret til Aktieselskab

    A/S

  16. 2. maj 1989for 37 år siden

    Navn ændret til FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT A/S

  17. 1. maj 1989for 37 år siden

    Kapital registreret: 1.000.000 kr.

  18. 31. marts 1989for 37 år siden

    Vedtægter ændret

Stamdata

StatusOPLØSTEFTERFUSION
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato26. sep. 1983
Regnskabsår1. oktober → 30. september
Vedtægt seneste31. mar. 1989
Revision fravalgt-
Første regnskab26. sep. 198330. sep. 1984
ArkivnummerA/S179209
Brancheansv.kode-
Reg. numreApS58106, A/S179209

Kontakt

Adresse

Jægervænget 36
7100 Vejle
Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed med handel, udlejning af maskiner og fast ejendom samt kapitalanlæg

Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse

Branche

-

Primær NACE-branche

Ofte stillede spørgsmål

7

Ofte stillede spørgsmål om FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS

Hvad laver FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at drive virksomhed med handel, udlejning af maskiner og fast ejendom samt kapitalanlæg

Hvad er CVR-nummeret på FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

CVR-nummeret på FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS er 72855116. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK72855116.

Hvornår blev FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS stiftet?

FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS blev stiftet 26. sep. 1983 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 42 år 11 mdr.

Er FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS stadig aktiv?

FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS står registreret med status "OPLØSTEFTERFUSION" i CVR. Virksomheden er ikke slettet, men statussen er ikke normal drift.

Hvor ligger FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS har registreret adresse på Jægervænget 36, 7100 Vejle.

Hvor stor er selskabskapitalen i FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

Den registrerede kapital i FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS er 1.000.000 kr.

Hvem kan tegne FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse

Historik3 afsnit

Navnehistorik

2
NavnPeriode
FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT ApS
26. sep. 19831. maj 1989
5 år 7 mdr.
FREDERIK ANDERSENS MASKINFABRIK EXPORT A/S
2. maj 198916. maj 1997
8 år

Ledelse - historisk

7

Dagmar Margit Andersen

BESTYRELSE · Bestyrelse

13 år 7 mdr.

Frode Benjamin Andersen

BESTYRELSE · Bestyrelse

13 år 7 mdr.

Frode Benjamin Andersen

DIREKTION · Direktion

13 år 7 mdr.

Helle Elisabeth Madsen

BESTYRELSE · Bestyrelse

13 år 7 mdr.

Keld Norup

BESTYRELSE · Bestyrelse

13 år 7 mdr.

Bent Skov

BESTYRELSE · Bestyrelse

9 år 10 mdr.

Frederik Peter Andersen

BESTYRELSE · Bestyrelse

8 år 3 mdr.
1985198719891991199319951997
NavnOrganFunktionPeriode
Dagmar Margit AndersenBestyrelseBESTYRELSE
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.
Frode Benjamin AndersenBestyrelseBESTYRELSE
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.
Frode Benjamin AndersenDirektionDIREKTION
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.
Helle Elisabeth MadsenBestyrelseBESTYRELSE
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.
Keld NorupBestyrelseBESTYRELSE
26. sep. 19839. maj 1997
13 år 7 mdr.
Bent SkovBestyrelseBESTYRELSE
26. sep. 198324. aug. 1993
9 år 10 mdr.

Fusioner

TypeNavnGyldig fra
FusionFusion9. maj 1997
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4004356684
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId1
Fejl registreretNej
Sidst indlæst16. feb. 2026, 14:59
Sidst opdateret11. mar. 2021, 00:00
Antal P-enheder0