Gå til indhold
BK Engineering Aalborg ApSNORMAL

CVR 46737628

BK Engineering Aalborg ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 31. aug. 2026AalborgAnlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikationReklamebeskyttet

BK Engineering Aalborg ApS (CVR 46737628) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation", stiftet 31. aug. 2026 og med hjemsted i Aalborg. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

100.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Hvem ejer og leder BK Engineering Aalborg ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Peter Badstue JensenDirektionDIREKTØR

Ejere - aktuelle

6
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
AALBORG CONSULT ApSVIRKSOMHED3137459633.3 %33.3 %31. aug. 2026
IRNITH HOLDING ApSVIRKSOMHED2765126725 %25 %31. aug. 2026
KRETA HOLDING ApSVIRKSOMHED2712574315 %15 %31. aug. 2026
OT HOLDING HJØRRING ApSVIRKSOMHED2765131310 %10 %31. aug. 2026
PEGI HOLDING ApSVIRKSOMHED2813301410 %10 %31. aug. 2026
LH HOLDING HJØRRING ApSVIRKSOMHED276513055 %5 %31. aug. 2026

Stiftere

NavnTypeCVR
KRETA HOLDING ApSVIRKSOMHED27125743
OT HOLDING HJØRRING ApSVIRKSOMHED27651313
LH HOLDING HJØRRING ApSVIRKSOMHED27651305
IRNITH HOLDING ApSVIRKSOMHED27651267
PEGI HOLDING ApSVIRKSOMHED28133014
AALBORG CONSULT ApSVIRKSOMHED31374596

Tidslinje

12

Hvad er der sket i BK Engineering Aalborg ApS?

  1. 2026
  2. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Virksomheden blev stiftet

    Anpartsselskab

  3. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Kapital registreret: 100.000 kr.

  4. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  5. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Registreret på Hjulmagervej 55, 9000 Aalborg

    AALBORG Kommune

  6. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    OT HOLDING HJØRRING ApS·EJERREGISTER

  7. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    PEGI HOLDING ApS·EJERREGISTER

  8. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 15 %

    KRETA HOLDING ApS·EJERREGISTER

  9. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 25 %

    IRNITH HOLDING ApS·EJERREGISTER

  10. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 33,3 %

    AALBORG CONSULT ApS·EJERREGISTER

  11. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 5 %

    LH HOLDING HJØRRING ApS·EJERREGISTER

  12. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Tiltrådte som direktør

    Peter Badstue Jensen·Direktion

  13. 31. august 2026for 2 mdr. siden

    Produktionsenhed oprettet

    1032727480·P-nummer

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato31. aug. 2026
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste31. aug. 2026
Revision fravalgtJa
Første regnskab31. aug. 2026 → 31. dec. 2027
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Hjulmagervej 55
9000 Aalborg
AALBORG Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed indenfor rådgivning og ingeniørarbejde samt hermed beslægtet virksomhed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af direktøren.

Branche

422200

Anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1032727480
31. aug. 2026→nu
1 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

10

Ofte stillede spørgsmål om BK Engineering Aalborg ApS

Hvad laver BK Engineering Aalborg ApS?

BK Engineering Aalborg ApS er registreret i branchen "Anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation" (branchekode 422200). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at drive virksomhed indenfor rådgivning og ingeniørarbejde samt hermed beslægtet virksomhed.

Hvad er CVR-nummeret på BK Engineering Aalborg ApS?

CVR-nummeret på BK Engineering Aalborg ApS er 46737628. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK46737628.

Hvornår blev BK Engineering Aalborg ApS stiftet?

BK Engineering Aalborg ApS blev stiftet 31. aug. 2026 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 1 mdr.

Er BK Engineering Aalborg ApS stadig aktiv?

Ja. BK Engineering Aalborg ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer BK Engineering Aalborg ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes BK Engineering Aalborg ApS af AALBORG CONSULT ApS (33,3 %), IRNITH HOLDING ApS (25 %), KRETA HOLDING ApS (15 %), OT HOLDING HJØRRING ApS (10 %), PEGI HOLDING ApS (10 %) og LH HOLDING HJØRRING ApS (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i BK Engineering Aalborg ApS?

Ledelsen består af Peter Badstue Jensen (direktør).

Hvem er direktør i BK Engineering Aalborg ApS?

Peter Badstue Jensen er registreret i direktionen hos BK Engineering Aalborg ApS.

Hvor ligger BK Engineering Aalborg ApS?

BK Engineering Aalborg ApS har registreret adresse på Hjulmagervej 55, 9000 Aalborg i AALBORG Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i BK Engineering Aalborg ApS?

Den registrerede kapital i BK Engineering Aalborg ApS er 100.000 kr.

Hvem kan tegne BK Engineering Aalborg ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af direktøren.

Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4010912090
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId2
Fejl registreretNej
Sidst indlæst18. okt. 2026, 21:54
Sidst opdateret31. aug. 2026, 22:16
Antal P-enheder1