Gå til indhold
Enterspeed A/SNORMAL

CVR 44904853

Enterspeed A/S

NORMAL
AktieselskabStiftet 18. jun. 2024Aarhus NComputerprogrammering

Enterspeed A/S (CVR 44904853) er en dansk virksomhed registreret som Aktieselskab i branchen "Computerprogrammering", stiftet 18. jun. 2024, med hjemsted i Aarhus N og ca. 14 ansatte. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

928.939 kr.

Beskæftigelse - seneste

2026-08 (seneste estimat)

14

Ansatte

13

Årsværk

Interval: 10-19 ansatte

Regnskab og nøgletal for Enterspeed A/S

Regnskaber - nøgletal

2
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 202517. jun. 2026Toke Lund22. jun. 2026iXBRLXML
18. jun. 2024→31. dec. 202415. maj 2025Toke Lund21. maj 2025PDFXML

Hvem ejer og leder Enterspeed A/S?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Steen KronborgBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Adam Peter NielsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Carsten Brogaard JensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Toke LundBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Auke van UrkBestyrelseFORMAND
Myron Wai Elung SetoBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Toke LundDirektionDIREKTØR

Ejere - aktuelle

6
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
Lundsti IVSVIRKSOMHED3929286620 %20 %21. apr. 2026
DANSK SUPERMARKED A/SVIRKSOMHED3595471615 %15 %21. apr. 2026
Innovestor Technology Fund KyANDEN_DELTAGER400929277710 %10 %21. apr. 2026
TechPool Ventures B.V.ANDEN_DELTAGER401010283410 %10 %21. apr. 2026
ZIGMA PERIPHERALS ApSVIRKSOMHED199690025 %5 %21. apr. 2026
Thusgaard ApSVIRKSOMHED424047135 %5 %21. apr. 2026

Stiftere

NavnTypeCVR
ZIGMA PERIPHERALS ApSVIRKSOMHED19969002
KIRCHNER ApSVIRKSOMHED30497694
APN HOLDING ApSVIRKSOMHED35414959
Lundsti IVSVIRKSOMHED39292866
Thusgaard ApSVIRKSOMHED42404713
Noget Holding ApSVIRKSOMHED42405388

Revision

RevisorStatusPeriode
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABAktiv
18. mar. 2025→nu
1 år 7 mdr.

Tidslinje

58

Hvad er der sket i Enterspeed A/S?

  1. 2026
  2. 3. juli 2026for 4 mdr. siden

    Kapital ændret til 928.939 kr.

  3. 3. juli 2026for 4 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  4. 22. juni 2026for 4 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  5. 17. juni 2026for 5 mdr. siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Petri Erkki Laine·Bestyrelse

  6. 17. juni 2026for 5 mdr. siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Myron Wai Elung Seto·Bestyrelse

  7. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Kapital ændret til 925.939 kr.

  8. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  9. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel ophørte: 0 %

    APN HOLDING ApS·EJERREGISTER

  10. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel ophørte: 0 %

    EDB ApS·EJERREGISTER

  11. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel ophørte: 5 %

    KIRCHNER ApS·EJERREGISTER

  12. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel ophørte: 5 %

    Noget Holding ApS·EJERREGISTER

  13. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    Innovestor Technology Fund Ky·EJERREGISTER

  14. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    TechPool Ventures B.V.·EJERREGISTER

  15. 21. april 2026for 6 mdr. siden

    Ejerandel registreret: 15 %

    DANSK SUPERMARKED A/S·EJERREGISTER

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAktieselskab
Stiftelsesdato18. jun. 2024
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste3. jul. 2026
Revision fravalgtNej
Første regnskab18. jun. 2024 → 31. dec. 2024
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-

Kontakt

Adresse

P.O. Pedersens Vej 2
8200 Aarhus N
AARHUS Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er at levere IT konsulentydelser og softwareløsninger, herunder løsninger til brug for overvågning af virksomheders og organisationers online tilstedeværelse med henblik på optimering af hastighed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening.

Branche

621000

Computerprogrammering

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1030451143
18. jun. 2024→nu
2 år 4 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om Enterspeed A/S

Hvad laver Enterspeed A/S?

Enterspeed A/S er registreret i branchen "Computerprogrammering" (branchekode 621000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at levere IT konsulentydelser og softwareløsninger, herunder løsninger til brug for overvågning af virksomheders og organisationers online tilstedeværelse med henblik på optimering af hastighed.

Hvad er CVR-nummeret på Enterspeed A/S?

CVR-nummeret på Enterspeed A/S er 44904853. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK44904853.

Hvornår blev Enterspeed A/S stiftet?

Enterspeed A/S blev stiftet 18. jun. 2024 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 2 år 4 mdr.

Er Enterspeed A/S stadig aktiv?

Ja. Enterspeed A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer Enterspeed A/S?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Enterspeed A/S af Lundsti IVS (20 %), DANSK SUPERMARKED A/S (15 %), Innovestor Technology Fund Ky (10 %), TechPool Ventures B.V. (10 %), ZIGMA PERIPHERALS ApS (5 %) og Thusgaard ApS (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i Enterspeed A/S?

Ledelsen består af Toke Lund (direktør), Auke van Urk (formand), Steen Kronborg (bestyrelsesmedlem), Adam Peter Nielsen (bestyrelsesmedlem), Carsten Brogaard Jensen (bestyrelsesmedlem) og Toke Lund (bestyrelsesmedlem) (samt 1 anden).

Hvem er direktør i Enterspeed A/S?

Toke Lund er registreret i direktionen hos Enterspeed A/S.

Hvor mange ansatte har Enterspeed A/S?

CVR opgør Enterspeed A/S til 14 ansatte og 13 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger Enterspeed A/S?

Enterspeed A/S har registreret adresse på P.O. Pedersens Vej 2, 8200 Aarhus N i AARHUS Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Enterspeed A/S?

Den registrerede kapital i Enterspeed A/S er 928.939 kr.

Hvornår har Enterspeed A/S sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 22. jun. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 2 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for Enterspeed A/S?

BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er registreret som revisor for Enterspeed A/S.

Hvem kan tegne Enterspeed A/S?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening.

Historik3 afsnit

Navnehistorik

2
NavnPeriode
Enterspeed ApS
18. jun. 2024→4. jul. 2024
16 dage
Enterspeed A/S
5. jul. 2024→nu
2 år 3 mdr.

Ledelse - historisk

1

Petri Erkki Laine

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 11 mdr.
20252026
NavnOrganFunktionPeriode
Petri Erkki LaineBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
28. jun. 2024→17. jun. 2026
1 år 11 mdr.

Ejere - historisk

12

KIRCHNER ApS

5 %

1 år 9 mdr.

APN HOLDING ApS

0 %

1 år 9 mdr.

Noget Holding ApS

5 %

1 år 10 mdr.

EDB ApS

0 %

1 år 9 mdr.

ZIGMA PERIPHERALS ApS

5 %

1 år 9 mdr.

Lundsti IVS

33.3 %

1 år 10 mdr.

Thusgaard ApS

10 %

1 år 10 mdr.

Innovestor Technology Fund Ky

5 %

1 år 9 mdr.

TechPool Ventures B.V.

10 %

1 år 9 mdr.

ZIGMA PERIPHERALS ApS

0 %

KIRCHNER ApS

0 %

APN HOLDING ApS

0 %

20252026
NavnTypeEjerandelPeriode
KIRCHNER ApSVIRKSOMHED5 %
1. jul. 2024→21. apr. 2026
1 år 9 mdr.
APN HOLDING ApSVIRKSOMHED0 %
1. jul. 2024→21. apr. 2026
1 år 9 mdr.
Noget Holding ApSVIRKSOMHED5 %
18. jun. 2024→21. apr. 2026
1 år 10 mdr.
EDB ApSVIRKSOMHED0 %
1. jul. 2024→21. apr. 2026
1 år 9 mdr.
ZIGMA PERIPHERALS ApSVIRKSOMHED5 %
1. jul. 2024→20. apr. 2026
1 år 9 mdr.
Lundsti IVSVIRKSOMHED33.3 %
18. jun. 2024→20. apr. 2026
1 år 10 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4010084367
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId39
Fejl registreretNej
Sidst indlæst25. okt. 2026, 02:02
Sidst opdateret2. sep. 2026, 00:41
Antal P-enheder1