Gå til indhold
SkyPro Propulsion A/SNORMAL

CVR 44735768

SkyPro Propulsion A/S

NORMAL
AktieselskabStiftet 30. mar. 2024KoldingFremstilling af våben og ammunitionReklamebeskyttet

SkyPro Propulsion A/S (CVR 44735768) er en dansk virksomhed registreret som Aktieselskab i branchen "Fremstilling af våben og ammunition", stiftet 30. mar. 2024, med hjemsted i Kolding og ca. 2 ansatte. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

500.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

2026-08 (seneste estimat)

2

Ansatte

2

Årsværk

Interval: 2-4 ansatte

Regnskab og nøgletal for SkyPro Propulsion A/S

Regnskaber - nøgletal

2
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 202517. jun. 2026Michael Kjær Sørensen24. jun. 2026iXBRLXML
30. mar. 2024→31. dec. 202416. jun. 2025Michael Kjær Sørensen20. jun. 2025PDFXML

Hvem ejer og leder SkyPro Propulsion A/S?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Flemming Møller SørensenBestyrelseFORMAND
Hans Herluf PedersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Michael Kjær SørensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Michael Kjær SørensenDirektionADM. DIR.

Ejere - aktuelle

5
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
MK&MEJ Holding ApSVIRKSOMHED3700699833.3 %33.3 %17. okt. 2024
MP-SEC DENMARK ApSVIRKSOMHED2932214720 %20 %17. okt. 2024
Aapco Holding ApSVIRKSOMHED4254415910 %10 %14. okt. 2024
Slobodan PetkovicANDEN_DELTAGER40100070555 %5 %30. mar. 2024
Branislav JojicANDEN_DELTAGER40100070545 %5 %30. mar. 2024

Stiftere

NavnTypeCVR
Hans Herluf PedersenPERSON-
KD DK HOLDING ApSVIRKSOMHED34472904
MAMACA HOLDING ApSVIRKSOMHED29319618
MK&MEJ Holding ApSVIRKSOMHED37006998
Aapco Holding ApSVIRKSOMHED42544159
Slobodan PetkovicANDEN_DELTAGER4010007055
Branislav JojicANDEN_DELTAGER4010007054
Goran StojanovicANDEN_DELTAGER4010007053

Revision

RevisorStatusPeriode
BRANDT OG SIGSTEN PEDERSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABAktiv
30. mar. 2024→nu
2 år 7 mdr.

Tidslinje

33

Hvad er der sket i SkyPro Propulsion A/S?

  1. 2026
  2. 24. juni 2026for 4 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  3. 2025
  4. 20. juni 2025for 1,4 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 30. mar. 2024 → 31. dec. 2024

  5. 14. juni 2025for 1,4 år siden

    Tiltrådte som formand

    Flemming Møller Sørensen·Bestyrelse

  6. 13. juni 2025for 1,4 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Flemming Møller Sørensen·Bestyrelse

  7. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Fremstilling af våben og ammunition

    253000

  8. 2024
  9. 11. november 2024for 2 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Flemming Møller Sørensen·Bestyrelse

  10. 10. november 2024for 2 år siden

    Adresse flyttet til Toldbodgade 10 4, 6000 Kolding

    KOLDING Kommune

  11. 17. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    MP-SEC DENMARK ApS·EJERREGISTER

  12. 17. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 33,3 %

    MK&MEJ Holding ApS·EJERREGISTER

  13. 16. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 66,7 %

    MK&MEJ Holding ApS·EJERREGISTER

  14. 14. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    Aapco Holding ApS·EJERREGISTER

  15. 1. september 2024for 2,2 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Slobodan Petkovic·Bestyrelse

  16. 1. september 2024for 2,2 år siden

    Fratrådte som formand

    Norman Ejnar Kristiansen·Bestyrelse

  17. 23. april 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel ophørte: 33,3 %

    KD DK HOLDING ApS·EJERREGISTER

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAktieselskab
Stiftelsesdato30. mar. 2024
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste30. mar. 2024
Revision fravalgtNej
Første regnskab30. mar. 2024 → 31. dec. 2024
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Toldbodgade 10 4
6000 Kolding
KOLDING Kommune
Telefon-

Formål

Selskabets formål er produktion og salg af våben, raketter, ammunition, sprænghoveder og krigsmateriel, samt hermed beslægtet virksomhed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden i forening eller af den samlede bestyrelse.

Branche

253000

Fremstilling af våben og ammunition

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1030231054
30. mar. 2024→nu
2 år 7 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om SkyPro Propulsion A/S

Hvad laver SkyPro Propulsion A/S?

SkyPro Propulsion A/S er registreret i branchen "Fremstilling af våben og ammunition" (branchekode 253000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er produktion og salg af våben, raketter, ammunition, sprænghoveder og krigsmateriel, samt hermed beslægtet virksomhed.

Hvad er CVR-nummeret på SkyPro Propulsion A/S?

CVR-nummeret på SkyPro Propulsion A/S er 44735768. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK44735768.

Hvornår blev SkyPro Propulsion A/S stiftet?

SkyPro Propulsion A/S blev stiftet 30. mar. 2024 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 2 år 7 mdr.

Er SkyPro Propulsion A/S stadig aktiv?

Ja. SkyPro Propulsion A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer SkyPro Propulsion A/S?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes SkyPro Propulsion A/S af MK&MEJ Holding ApS (33,3 %), MP-SEC DENMARK ApS (20 %), Aapco Holding ApS (10 %), Slobodan Petkovic (5 %) og Branislav Jojic (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i SkyPro Propulsion A/S?

Ledelsen består af Michael Kjær Sørensen (adm. dir.), Flemming Møller Sørensen (formand), Hans Herluf Pedersen (bestyrelsesmedlem) og Michael Kjær Sørensen (bestyrelsesmedlem).

Hvem er direktør i SkyPro Propulsion A/S?

Michael Kjær Sørensen er registreret i direktionen hos SkyPro Propulsion A/S.

Hvor mange ansatte har SkyPro Propulsion A/S?

CVR opgør SkyPro Propulsion A/S til 2 ansatte og 2 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger SkyPro Propulsion A/S?

SkyPro Propulsion A/S har registreret adresse på Toldbodgade 10 4, 6000 Kolding i KOLDING Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i SkyPro Propulsion A/S?

Den registrerede kapital i SkyPro Propulsion A/S er 500.000 kr.

Hvornår har SkyPro Propulsion A/S sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 24. jun. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 2 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for SkyPro Propulsion A/S?

BRANDT OG SIGSTEN PEDERSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er registreret som revisor for SkyPro Propulsion A/S.

Hvem kan tegne SkyPro Propulsion A/S?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden i forening eller af den samlede bestyrelse.

Historik4 afsnit

Adressehistorik

2

Grønvangen 12

Vejen

7 mdr.

Toldbodgade 10

Kolding

1 år 11 mdr.
20252026
AdresseKommunePeriode
Grønvangen 12, 6600 VejenVEJEN
30. mar. 2024→9. nov. 2024
7 mdr.
Toldbodgade 10 4, 6000 KoldingKOLDING
10. nov. 2024→nu
1 år 11 mdr.

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
E-mail[email protected]Nej
30. mar. 2024→1. apr. 2024
2 dage
E-mail[email protected]Nej
2. apr. 2024→nu
2 år 6 mdr.
Hjemmesideskypropropulsion.comNej
2. apr. 2024→nu
2 år 6 mdr.

Ledelse - historisk

4

Flemming Møller Sørensen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

7 mdr.

Norman Ejnar Kristiansen

FORMAND · Bestyrelse

5 mdr.

Slobodan Petkovic

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 mdr.

Kenneth Davids

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2025
NavnOrganFunktionPeriode
Flemming Møller SørensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
11. nov. 2024→13. jun. 2025
7 mdr.
Norman Ejnar KristiansenBestyrelseFORMAND
30. mar. 2024→1. sep. 2024
5 mdr.
Slobodan PetkovicBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
30. mar. 2024→1. sep. 2024
5 mdr.
Kenneth DavidsBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
30. mar. 2024→23. apr. 2024
24 dage

Ejere - historisk

3

MK&MEJ Holding ApS

66.7 %

5 mdr.

KD DK HOLDING ApS

33.3 %

MK&MEJ Holding ApS

33.3 %

NavnTypeEjerandelPeriode
MK&MEJ Holding ApSVIRKSOMHED66.7 %
23. apr. 2024→16. okt. 2024
5 mdr.
KD DK HOLDING ApSVIRKSOMHED33.3 %
30. mar. 2024→23. apr. 2024
24 dage
MK&MEJ Holding ApSVIRKSOMHED33.3 %
30. mar. 2024→22. apr. 2024
23 dage
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4010007062
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId16
Fejl registreretNej
Sidst indlæst25. okt. 2026, 02:46
Sidst opdateret25. sep. 2026, 17:47
Antal P-enheder1