Gå til indhold
Coatable A/SNORMAL

CVR 42590169

Coatable A/S

NORMAL
AktieselskabStiftet 6. aug. 2021StenløseFremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialerReklamebeskyttet

Coatable A/S (CVR 42590169) er en dansk virksomhed registreret som Aktieselskab i branchen "Fremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialer", stiftet 6. aug. 2021, med hjemsted i Stenløse og ca. 4 ansatte. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

1.571.429 kr.

Beskæftigelse - seneste

2026-08 (seneste estimat)

4

Ansatte

2

Årsværk

Interval: 2-4 ansatte

Regnskab og nøgletal for Coatable A/S

Regnskaber - nøgletal

4
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 20252. mar. 2026Verner Bentzen9. mar. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 202426. jun. 2025Verner Bentzen27. jun. 2025iXBRLXML
1. jan. 2023→31. dec. 20231. jul. 2024Adam Hillestrøm1. jul. 2024iXBRLXML
6. aug. 2021→31. dec. 202231. maj 2023Adam Hillestrøm27. jun. 2023PDFXML

Hvem ejer og leder Coatable A/S?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Kevin Leig BengtssonBestyrelseFORMAND
Verner BentzenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Kasper HansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Verner BentzenDirektionADM. DIR.

Ejere - aktuelle

3
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
BENGTSSON HOLDING A/SVIRKSOMHED2699172233.3 %33.3 %25. okt. 2024
Kasper HansenPERSON-25 %25 %25. okt. 2024
HJS Holding IVSVIRKSOMHED392706765 %5 %25. okt. 2024

Stiftere

NavnTypeCVR
MADS BORDING HOLDING ApSVIRKSOMHED34086591
MF & KO HOLDING ApSVIRKSOMHED35652124
ACCCA INVEST IVSVIRKSOMHED36465743
HJS Holding IVSVIRKSOMHED39270676
JEG Invest A/SVIRKSOMHED39517760
J Theilgaard Holding IVSVIRKSOMHED40040846

Tidslinje

111

Hvad er der sket i Coatable A/S?

  1. 2026
  2. 9. marts 2026for 8 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  3. 2025
  4. 27. juni 2025for 1,3 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024

  5. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Fremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialer

    203000

  6. 2024
  7. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Kapital ændret til 1.571.429 kr.

  8. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Vedtægter ændret

  9. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 10 %

    ACCCA INVEST IVS·EJERREGISTER

  10. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 5 %

    MADS BORDING HOLDING ApS·EJERREGISTER

  11. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 5 %

    JEG Invest A/S·EJERREGISTER

  12. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 25 %

    Kasper Hansen·EJERREGISTER

  13. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 33,3 %

    BENGTSSON HOLDING A/S·EJERREGISTER

  14. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel registreret: 5 %

    HJS Holding IVS·EJERREGISTER

  15. 25. oktober 2024for 2 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Kasper Hansen·Bestyrelse

  16. 24. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 25 %

    HJS Holding IVS·EJERREGISTER

  17. 24. oktober 2024for 2 år siden

    Ejerandel ophørte: 33,3 %

    BENGTSSON HOLDING A/S·EJERREGISTER

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAktieselskab
Stiftelsesdato6. aug. 2021
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste25. okt. 2024
Revision fravalgtJa
Første regnskab6. aug. 2021 → 31. dec. 2022
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Knud Bro Alle 7B
3660 Stenløse
EGEDAL Kommune
Telefon30489226

Formål

Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med selskabets direktør eller af den samlede bestyrelse.

Branche

203000

Fremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialer

Primær NACE-branche

289900

Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.

Bibranche 1

432300

Installation af isolering

Bibranche 2

721000

Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

Bibranche 3

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1030007421
1. jan. 2024→nu
2 år 9 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om Coatable A/S

Hvad laver Coatable A/S?

Coatable A/S er registreret i branchen "Fremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialer" (branchekode 203000). Derudover er virksomheden registreret med bibrancherne Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n., Installation af isolering og Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik. Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil.

Hvad er CVR-nummeret på Coatable A/S?

CVR-nummeret på Coatable A/S er 42590169. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK42590169.

Hvornår blev Coatable A/S stiftet?

Coatable A/S blev stiftet 6. aug. 2021 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 5 år 2 mdr.

Er Coatable A/S stadig aktiv?

Ja. Coatable A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer Coatable A/S?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Coatable A/S af BENGTSSON HOLDING A/S (33,3 %), Kasper Hansen (25 %) og HJS Holding IVS (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i Coatable A/S?

Ledelsen består af Verner Bentzen (adm. dir.), Kevin Leig Bengtsson (formand), Verner Bentzen (bestyrelsesmedlem) og Kasper Hansen (bestyrelsesmedlem).

Hvem er direktør i Coatable A/S?

Verner Bentzen er registreret i direktionen hos Coatable A/S.

Hvor mange ansatte har Coatable A/S?

CVR opgør Coatable A/S til 4 ansatte og 2 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger Coatable A/S?

Coatable A/S har registreret adresse på Knud Bro Alle 7B, 3660 Stenløse i EGEDAL Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Coatable A/S?

Den registrerede kapital i Coatable A/S er 1.571.429 kr.

Hvornår har Coatable A/S sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 9. mar. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 4 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem kan tegne Coatable A/S?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med selskabets direktør eller af den samlede bestyrelse.

Har Coatable A/S andre navne?

Coatable A/S er også registreret under binavnene Coatable Denmark A/S, Coatable Scandinavia A/S, Coatable Europe A/S, Coatable International A/S og Coatable Global A/S. Et binavn er et lovligt alternativt navn for den samme juridiske enhed - samme CVR-nummer.

Historik7 afsnit

Tidligere produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1027427975
6. aug. 2021→1. jan. 2024
2 år 4 mdr.

Navnehistorik

2
NavnPeriode
Udviklingsselskabet 270721 A/S
6. aug. 2021→12. sep. 2021
1 mdr.
Coatable A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.

Binavne

5
BinavnPeriode
Coatable Denmark A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.
Coatable Scandinavia A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.
Coatable Europe A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.
Coatable International A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.
Coatable Global A/S
13. sep. 2021→nu
5 år 1 mdr.

Adressehistorik

3

Maglebjergvej 4

Kongens Lyngby

Lautruphøj 5

Ballerup

1 år 5 mdr.

Knud Bro Alle 7B

Stenløse

3 år 7 mdr.
202220232024202520262027
AdresseKommunePeriode
Maglebjergvej 4, 2800 Kongens LyngbyLYNGBY-TAARBÆK
6. aug. 2021→3. okt. 2021
1 mdr.
Lautruphøj 5, 2750 BallerupBALLERUP
4. okt. 2021→8. mar. 2023
1 år 5 mdr.
Knud Bro Alle 7B, 3660 StenløseEGEDAL
9. mar. 2023→nu
3 år 7 mdr.

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
Telefon30489226Nej
4. okt. 2021→nu
5 år
E-mail[email protected]Nej
4. okt. 2021→nu
5 år

Ledelse - historisk

6

Adam Hillestrøm

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 1 mdr.

Adam Hillestrøm

DIREKTØR · Direktion

3 år

Kevin Leig Bengtsson

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 3 mdr.

Verner Bentzen

FORMAND · Bestyrelse

1 år 3 mdr.

Brian Gellert

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 9 mdr.

Tue Stender

FORMAND · Bestyrelse

1 år 9 mdr.
202220232024
NavnOrganFunktionPeriode
Adam HillestrømBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
6. aug. 2021→2. okt. 2024
3 år 1 mdr.
Adam HillestrømDirektionDIREKTØR
6. aug. 2021→30. aug. 2024
3 år
Kevin Leig BengtssonBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
15. maj 2023→29. aug. 2024
1 år 3 mdr.
Verner BentzenBestyrelseFORMAND
15. maj 2023→29. aug. 2024
1 år 3 mdr.
Brian GellertBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
6. aug. 2021→15. maj 2023
1 år 9 mdr.
Tue StenderBestyrelseFORMAND
6. aug. 2021→15. maj 2023
1 år 9 mdr.

Ejere - historisk

32

MADS BORDING HOLDING ApS

5 %

1 år 5 mdr.

ACCCA INVEST IVS

10 %

JEG Invest A/S

5 %

1 år 5 mdr.

BENGTSSON HOLDING A/S

33.3 %

HJS Holding IVS

25 %

1 år 5 mdr.

BENGTSSON HOLDING A/S

25 %

11 mdr.

ACCCA INVEST IVS

25 %

11 mdr.

BENGTSSON HOLDING A/S

15 %

4 mdr.

ACCCA INVEST IVS

33.3 %

4 mdr.

Adam Hillestrøm

33.3 %

Henning Jacobsen

33.3 %

Mads Bording Rasmussen

10 %

11 mdr.

MADS BORDING HOLDING ApS

10 %

11 mdr.

ACCCA INVEST IVS

50 %

HJS Holding IVS

20 %

JEG Invest A/S

10 %

20232024
NavnTypeEjerandelPeriode
MADS BORDING HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
15. maj 2023→25. okt. 2024
1 år 5 mdr.
ACCCA INVEST IVSVIRKSOMHED10 %
2. okt. 2024→25. okt. 2024
23 dage
JEG Invest A/SVIRKSOMHED5 %
15. maj 2023→25. okt. 2024
1 år 5 mdr.
BENGTSSON HOLDING A/SVIRKSOMHED33.3 %
2. okt. 2024→24. okt. 2024
22 dage
HJS Holding IVSVIRKSOMHED25 %
15. maj 2023→24. okt. 2024
1 år 5 mdr.
BENGTSSON HOLDING A/SVIRKSOMHED25 %
2. okt. 2023→1. okt. 2024
11 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4008967632
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId70
Fejl registreretNej
Sidst indlæst24. okt. 2026, 23:33
Sidst opdateret8. sep. 2026, 08:34
Antal P-enheder1