Gå til indhold
Finance Facility V ApSNORMAL

CVR 42400564

Finance Facility V ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 19. maj 2021HerningIkke-finansielle holdingselskaberReklamebeskyttet

Finance Facility V ApS (CVR 42400564) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber", stiftet 19. maj 2021 og med hjemsted i Herning. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

500.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Regnskab og nøgletal for Finance Facility V ApS

Regnskaber - nøgletal

5
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 202516. jun. 2026Henrik André Borup28. jun. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 202417. jun. 2025Henrik André Borup20. jun. 2025PDFXML
1. jan. 2023→31. dec. 20233. jun. 2024Henrik André Borup7. jun. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202213. jun. 2023Henrik André Borup16. jun. 2023PDFXML
19. maj 2021→31. dec. 20219. jun. 2022Henrik André Borup16. jun. 2022PDFXML

Hvem ejer og leder Finance Facility V ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Hans Jørgen StærkBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Lars Olesen LyngsøBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Michael Bjørno JensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Niels Harald ØstergaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Martin Bruun Jørgensen ØrnskovBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Michael Nygaard AppelBestyrelseFORMAND
Henrik André BorupBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Kjeld NedergaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Kim Korsgård NielsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Henrik André BorupDirektionDIREKTØR

Ejere - aktuelle

3
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
FF Management ApSVIRKSOMHED3969822650 %50 %19. maj 2021
LOL ApSVIRKSOMHED2688228110 %10 %19. maj 2021
PRR. Invest I ApSVIRKSOMHED4239768710 %10 %4. jun. 2021

Stiftere

NavnTypeCVR
Kim Korsgård NielsenPERSON-
TANDLÆGE NIELS HARALD ØSTERGAARD ApSVIRKSOMHED26370434
BORUP HOLDING ApSVIRKSOMHED21683493
LOL ApSVIRKSOMHED26882281
AKTIVPERSONALE HOLDING ApSVIRKSOMHED27121527
FF Management ApSVIRKSOMHED39698226
Kosmo ApSVIRKSOMHED39705869

Revision

RevisorStatusPeriode
P.R. EJENDOMSANPARTSSELSKABAktiv
19. maj 2021→nu
5 år 5 mdr.

Tidslinje

30

Hvad er der sket i Finance Facility V ApS?

  1. 2026
  2. 28. juni 2026for 4 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  3. 2025
  4. 20. juni 2025for 1,4 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024

  5. 18. februar 2025for 1,7 år siden

    Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber

    642120

  6. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Gennemløbsholdingselskaber

    642130

  7. 2024
  8. 7. juni 2024for 2,4 år siden

    Regnskab for 2023 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023

  9. 2023
  10. 16. juni 2023for 3,4 år siden

    Regnskab for 2022 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2022 → 31. dec. 2022

  11. 2022
  12. 1. juli 2022for 4,3 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Peder Blaase Munk·Bestyrelse

  13. 16. juni 2022for 4,4 år siden

    Regnskab for 2021 offentliggjort

    Regnskabsperiode 19. maj 2021 → 31. dec. 2021

  14. 2021
  15. 4. juni 2021for 5,4 år siden

    Ejerandel ophørte: 10 %

    BORUP HOLDING ApS·EJERREGISTER

  16. 4. juni 2021for 5,4 år siden

    Ejerandel registreret: 10 %

    PRR. Invest I ApS·EJERREGISTER

  17. 4. juni 2021for 5,4 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Michael Bjørno Jensen·Bestyrelse

  18. 19. maj 2021for 5,4 år siden

    Virksomheden blev stiftet

    Anpartsselskab

  19. 19. maj 2021for 5,4 år siden

    Kapital registreret: 500.000 kr.

  20. 19. maj 2021for 5,4 år siden

    Vedtægter ændret

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato19. maj 2021
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste19. maj 2021
Revision fravalgtNej
Første regnskab19. maj 2021 → 31. dec. 2021
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Dalgasgade 21 2
7400 Herning
HERNING Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er finansiering af og investering i fast ejendom og ejendomsselskaber i ind- og udland.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden i forening eller af den samlede bestyrelse i forening.

Branche

642120

Ikke-finansielle holdingselskaber

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1027179254
19. maj 2021→nu
5 år 5 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

12

Ofte stillede spørgsmål om Finance Facility V ApS

Hvad laver Finance Facility V ApS?

Finance Facility V ApS er registreret i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er finansiering af og investering i fast ejendom og ejendomsselskaber i ind- og udland.

Hvad er CVR-nummeret på Finance Facility V ApS?

CVR-nummeret på Finance Facility V ApS er 42400564. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK42400564.

Hvornår blev Finance Facility V ApS stiftet?

Finance Facility V ApS blev stiftet 19. maj 2021 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 5 år 5 mdr.

Er Finance Facility V ApS stadig aktiv?

Ja. Finance Facility V ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer Finance Facility V ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Finance Facility V ApS af FF Management ApS (50 %), LOL ApS (10 %) og PRR. Invest I ApS (10 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i Finance Facility V ApS?

Ledelsen består af Henrik André Borup (direktør), Michael Nygaard Appel (formand), Hans Jørgen Stærk (bestyrelsesmedlem), Lars Olesen Lyngsø (bestyrelsesmedlem), Michael Bjørno Jensen (bestyrelsesmedlem) og Niels Harald Østergaard (bestyrelsesmedlem) (samt 4 andre).

Hvem er direktør i Finance Facility V ApS?

Henrik André Borup er registreret i direktionen hos Finance Facility V ApS.

Hvor ligger Finance Facility V ApS?

Finance Facility V ApS har registreret adresse på Dalgasgade 21 2, 7400 Herning i HERNING Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Finance Facility V ApS?

Den registrerede kapital i Finance Facility V ApS er 500.000 kr.

Hvornår har Finance Facility V ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 28. jun. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 5 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for Finance Facility V ApS?

P.R. EJENDOMSANPARTSSELSKAB er registreret som revisor for Finance Facility V ApS.

Hvem kan tegne Finance Facility V ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af direktøren og bestyrelsesformanden i forening eller af den samlede bestyrelse i forening.

Historik2 afsnit

Ledelse - historisk

1

Peder Blaase Munk

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 1 mdr.
2022
NavnOrganFunktionPeriode
Peder Blaase MunkBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
19. maj 2021→1. jul. 2022
1 år 1 mdr.

Ejere - historisk

1

BORUP HOLDING ApS

10 %

16 dage
NavnTypeEjerandelPeriode
BORUP HOLDING ApSVIRKSOMHED10 %
19. maj 2021→4. jun. 2021
16 dage
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4008883226
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId5
Fejl registreretNej
Sidst indlæst22. okt. 2026, 03:36
Sidst opdateret10. sep. 2026, 16:12
Antal P-enheder1