Gå til indhold
Wikifactory Group ApSUNDERKONKURS

CVR 42086541

Wikifactory Group ApS

UNDERKONKURS
AnpartsselskabStiftet 27. jan. 2021København ØComputerprogrammeringReklamebeskyttet

Wikifactory Group ApS (CVR 42086541) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Computerprogrammering", stiftet 27. jan. 2021, med hjemsted i København Ø og ca. 1 ansatte. Status: UNDERKONKURS.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

13.822 €

Beskæftigelse - seneste

2021-08 (seneste estimat)

1

Ansatte

1

Årsværk

Interval: 1 ansatte

Regnskab og nøgletal for Wikifactory Group ApS

Regnskaber - nøgletal

3
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2023→31. dec. 202328. jun. 2024Peter Enghave Minor4. jul. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202229. jun. 2023Nicolai Peitersen3. jul. 2023PDFXML
27. jan. 2021→31. dec. 202128. jun. 2022Nicolai Peitersen6. jul. 2022PDFXML

Hvem ejer og leder Wikifactory Group ApS?

Ejere - aktuelle

6
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
ApS KBUS 8 NR. 5538VIRKSOMHED2582899210 %10 %27. jan. 2021
JPB HOLDING ApS UNDER STIFTELSEVIRKSOMHED258703445 %5 %3. jan. 2024
Mkampik Ventures LimitedANDEN_DELTAGER40087405355 %5 %3. jan. 2024
Rebel Ventures LimitedANDEN_DELTAGER40087405365 %5 %3. jan. 2024
Maia Ventures LimitedANDEN_DELTAGER40087405375 %5 %3. jan. 2024
Altid LimitedANDEN_DELTAGER40087405385 %5 %3. jan. 2024

Stiftere

NavnTypeCVR
INCUBATOR HOLDING ApSVIRKSOMHED25048873
OPTICA HOLDING ApSVIRKSOMHED25702638
VX 20.194 ApSVIRKSOMHED13643334
ApS KBUS 8 NR. 5538VIRKSOMHED25828992
JPB HOLDING ApS UNDER STIFTELSEVIRKSOMHED25870344
Alexandra Emiliah Grevinde af FrederiksborgPERSON-
VIEW CLEAR HOLDING ApSVIRKSOMHED36448016
Aage Daniel MeilandPERSON-
AMVI Holding ApSVIRKSOMHED36726717
NCN Advise & Invest ApSVIRKSOMHED38001507
Lamech LtdANDEN_DELTAGER4007934539
H.ApSVIRKSOMHED40278508
JWL Consulting ABANDEN_DELTAGER4008740530
Min TangANDEN_DELTAGER4008740531
Axelius Distribution ABANDEN_DELTAGER4008740532
Ocean 27 LLCANDEN_DELTAGER4008740533
Espians LLPANDEN_DELTAGER4008740534
Mkampik Ventures LimitedANDEN_DELTAGER4008740535
Rebel Ventures LimitedANDEN_DELTAGER4008740536
Maia Ventures LimitedANDEN_DELTAGER4008740537
Altid LimitedANDEN_DELTAGER4008740538
Hendrik RebelANDEN_DELTAGER4008740539
Jeffrey Lihbor YiinANDEN_DELTAGER4008740540
Jean-Sebastien LaurensonANDEN_DELTAGER4008740541
Francisco Javier Muñoz GarciaANDEN_DELTAGER4008740542
Robert Weeden IrishANDEN_DELTAGER4008740543
Hsiao-Feng YangANDEN_DELTAGER4008740544
Joris Willem PeelsANDEN_DELTAGER4008740545
Jakob Tranholm JeppesenPERSON-

Revision

RevisorStatusPeriode
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABOphørt
27. jan. 2021→20. mar. 2025
4 år 1 mdr.

Tidslinje

67

Hvad er der sket i Wikifactory Group ApS?

  1. 2025
  2. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Status ændret til UNDER KONKURS

  3. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Jan Henrik Christiansen·Bestyrelse

  4. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Hugo Hidequi Costa Sato·Bestyrelse

  5. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Max Song·Bestyrelse

  6. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Christina Chrysi Charemi·Bestyrelse

  7. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Maximilian Kampik·Bestyrelse

  8. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som direktør

    Christina Rebel·Direktion

  9. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Fratrådte som formand

    Peter Enghave Minor·Bestyrelse

  10. 20. marts 2025for 1,6 år siden

    Revisor fratrådte

    GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB·Revision

  11. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Computerprogrammering

    621000

  12. 2024
  13. 9. oktober 2024for 2,1 år siden

    Adresse flyttet til Kalkbrænderiløbskaj 8 st, 2100 København Ø

    KØBENHAVN Kommune

  14. 4. juli 2024for 2,3 år siden

    Regnskab for 2023 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023

  15. 28. juni 2024for 2,3 år siden

    Kapital ændret til 13.822 €

  16. 28. juni 2024for 2,3 år siden

    Vedtægter ændret

Stamdata

StatusUNDERKONKURS
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato27. jan. 2021
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste28. jun. 2024
Revision fravalgtNej
Første regnskab27. jan. 2021 → 31. dec. 2021
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Kalkbrænderiløbskaj 8 st
2100 København Ø
KØBENHAVN Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er, at udvikle, drive og vedligeholde internetplatforme samt al virksomhed, som efter ledelsens skøn har forbindelse hermed

Tegningsregel

Selskabet tegnes af et medlem af direktionen eller af den samlede bestyrelse

Branche

621000

Computerprogrammering

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1026760395
27. jan. 2021→nu
5 år 9 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

10

Ofte stillede spørgsmål om Wikifactory Group ApS

Hvad laver Wikifactory Group ApS?

Wikifactory Group ApS er registreret i branchen "Computerprogrammering" (branchekode 621000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er, at udvikle, drive og vedligeholde internetplatforme samt al virksomhed, som efter ledelsens skøn har forbindelse hermed

Hvad er CVR-nummeret på Wikifactory Group ApS?

CVR-nummeret på Wikifactory Group ApS er 42086541. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK42086541.

Hvornår blev Wikifactory Group ApS stiftet?

Wikifactory Group ApS blev stiftet 27. jan. 2021 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 5 år 9 mdr.

Er Wikifactory Group ApS stadig aktiv?

Wikifactory Group ApS står registreret med status "UNDERKONKURS" i CVR. Virksomheden er ikke slettet, men statussen er ikke normal drift.

Hvem ejer Wikifactory Group ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Wikifactory Group ApS af ApS KBUS 8 NR. 5538 (10 %), JPB HOLDING ApS UNDER STIFTELSE (5 %), Mkampik Ventures Limited (5 %), Rebel Ventures Limited (5 %), Maia Ventures Limited (5 %) og Altid Limited (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvor mange ansatte har Wikifactory Group ApS?

CVR opgør Wikifactory Group ApS til 1 ansatte og 1 årsværk i august 2021. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger Wikifactory Group ApS?

Wikifactory Group ApS har registreret adresse på Kalkbrænderiløbskaj 8 st, 2100 København Ø i KØBENHAVN Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Wikifactory Group ApS?

Den registrerede kapital i Wikifactory Group ApS er 13.822 €.

Hvornår har Wikifactory Group ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 4. jul. 2024 og dækker perioden 1. jan. 2023 - 31. dec. 2023. I alt 3 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem kan tegne Wikifactory Group ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af et medlem af direktionen eller af den samlede bestyrelse

Historik3 afsnit

Adressehistorik

2

Sundkrogsgade 21

København Ø

3 år 8 mdr.

Kalkbrænderiløbskaj 8

København Ø

2 år
2021202220232024202520262027
AdresseKommunePeriode
Sundkrogsgade 21, 2100 København ØKØBENHAVN
27. jan. 2021→8. okt. 2024
3 år 8 mdr.
Kalkbrænderiløbskaj 8 st, 2100 København ØKØBENHAVN
9. okt. 2024→nu
2 år

Ledelse - historisk

13

Jan Henrik Christiansen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

4 år 1 mdr.

Peter Enghave Minor

FORMAND · Bestyrelse

1 år 8 mdr.

Hugo Hidequi Costa Sato

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

8 mdr.

Max Song

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 8 mdr.

Christina Rebel

DIREKTØR · Direktion

1 år 2 mdr.

Christina Chrysi Charemi

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

8 mdr.

Maximilian Kampik

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

8 mdr.

Mikal Christian Hallstrup

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 5 mdr.

Thomas Joshua Salfield

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 4 mdr.

Nicolai Peitersen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 11 mdr.

Nicolai Peitersen

DIREKTØR · Direktion

2 år 11 mdr.

Niels Christian Nielsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 6 mdr.

Lisa Helene Meiland Martin

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 7 mdr.
20212022202320242025
NavnOrganFunktionPeriode
Jan Henrik ChristiansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
27. jan. 2021→20. mar. 2025
4 år 1 mdr.
Peter Enghave MinorBestyrelseFORMAND
29. jun. 2023→20. mar. 2025
1 år 8 mdr.
Hugo Hidequi Costa SatoBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
28. jun. 2024→20. mar. 2025
8 mdr.
Max SongBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
29. jun. 2023→20. mar. 2025
1 år 8 mdr.
Christina RebelDirektionDIREKTØR
3. jan. 2024→20. mar. 2025
1 år 2 mdr.
Christina Chrysi CharemiBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
28. jun. 2024→20. mar. 2025
8 mdr.

Ejere - historisk

4

Mkampik Ventures Limited

10 %

2 år 11 mdr.

Rebel Ventures Limited

10 %

2 år 11 mdr.

Maia Ventures Limited

10 %

2 år 11 mdr.

Altid Limited

10 %

2 år 11 mdr.
2021202220232024
NavnTypeEjerandelPeriode
Mkampik Ventures LimitedANDEN_DELTAGER10 %
27. jan. 2021→2. jan. 2024
2 år 11 mdr.
Rebel Ventures LimitedANDEN_DELTAGER10 %
27. jan. 2021→2. jan. 2024
2 år 11 mdr.
Maia Ventures LimitedANDEN_DELTAGER10 %
27. jan. 2021→2. jan. 2024
2 år 11 mdr.
Altid LimitedANDEN_DELTAGER10 %
27. jan. 2021→2. jan. 2024
2 år 11 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4008740553
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId24
Fejl registreretNej
Sidst indlæst27. okt. 2026, 11:20
Sidst opdateret23. sep. 2026, 00:23
Antal P-enheder1