Kapital
Selskabskapital
500.000 kr.
Beskæftigelse - seneste
2026-06 (seneste estimat)
1
Ansatte
0.09
Årsværk
Interval: 1 ansatte
Regnskab og nøgletal for Sportsmanagement Holding A/S
Regnskaber - nøgletal
6Regnskaber - offentliggørelser
| Regnskabsperiode | Godkendt | Dirigent | Offentliggjort | Dokumenter |
|---|---|---|---|---|
| 1. jan. 2025→31. dec. 2025 | 20. apr. 2026 | Søren Møller | 26. apr. 2026 | iXBRLXML |
| 1. jan. 2024→31. dec. 2024 | 24. apr. 2025 | Søren Møller | 25. apr. 2025 | PDFXML |
| 1. jan. 2023→31. dec. 2023 | 18. apr. 2024 | Søren Møller | 21. apr. 2024 | PDFXML |
| 1. jan. 2022→31. dec. 2022 | 31. mar. 2023 | Søren Møller | 7. apr. 2023 | PDFXML |
| 1. jan. 2021→31. dec. 2021 | 22. mar. 2022 | Søren Møller | 25. mar. 2022 | PDFXML |
| 9. jun. 2020→31. dec. 2020 | 26. maj 2021 | Søren Møller | 2. jun. 2021 | PDFXML |
Hvem ejer og leder Sportsmanagement Holding A/S?
Ledelse - aktuel
| Navn | Organ | Funktion |
|---|---|---|
| Lars Steen Pedersen | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| Jakob Sander | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| Søren Møller | Bestyrelse | FORMAND |
| Michael Stensgaard | Direktion | DIREKTØR |
Ejere - aktuelle
4| Navn | Type | CVR | Ejerandel | Stemmeret | Aktiv fra |
|---|---|---|---|---|---|
| Michael Stensgaard | PERSON | - | 25 % | 25 % | 10. dec. 2021 |
| LSP RESOLVE ApS | VIRKSOMHED | 28855257 | 25 % | 25 % | 10. dec. 2021 |
| Jakob Sander Holding ApS | VIRKSOMHED | 41403551 | 25 % | 25 % | 10. dec. 2021 |
| Møller 2020 Holding ApS | VIRKSOMHED | 41414960 | 25 % | 25 % | 10. dec. 2021 |
Stiftere
| Navn | Type | CVR |
|---|---|---|
| LSP RESOLVE ApS | VIRKSOMHED | 28855257 |
| Jakob Sander Holding ApS | VIRKSOMHED | 41403551 |
| Møller 2020 Holding ApS | VIRKSOMHED | 41414960 |
Revision
| Revisor | Status | Periode |
|---|---|---|
| A/S PSE 17 NR. 1056 | Ophørt | 9. jun. 2020→29. apr. 2025 4 år 10 mdr. |
| BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Aktiv | 29. apr. 2025→nu 1 år 6 mdr. |
Tidslinje
30Hvad er der sket i Sportsmanagement Holding A/S?
- 2026
- 26. april 2026for 6 mdr. siden
Regnskab for 2025 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025
- 20. april 2026for 7 mdr. siden
Vedtægter ændret
- 2025
- 29. april 2025for 1,5 år siden
Revisor fratrådte
A/S PSE 17 NR. 1056·Revision
- 29. april 2025for 1,5 år siden
Revisor tiltrådte
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB·Revision
- 25. april 2025for 1,5 år siden
Regnskab for 2024 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024
- 1. januar 2025for 1,8 år siden
Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber
642120
- 2024
- 21. april 2024for 2,5 år siden
Regnskab for 2023 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023
- 2023
- 7. april 2023for 3,6 år siden
Regnskab for 2022 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2022 → 31. dec. 2022
- 2022
- 25. marts 2022for 4,6 år siden
Regnskab for 2021 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2021 → 31. dec. 2021
- 2021
- 10. december 2021for 4,9 år siden
Ejerandel registreret: 25 %
Michael Stensgaard·EJERREGISTER
- 10. december 2021for 4,9 år siden
Ejerandel registreret: 25 %
LSP RESOLVE ApS·EJERREGISTER
- 10. december 2021for 4,9 år siden
Ejerandel registreret: 25 %
Jakob Sander Holding ApS·EJERREGISTER
- 10. december 2021for 4,9 år siden
Ejerandel registreret: 25 %
Møller 2020 Holding ApS·EJERREGISTER
- 9. december 2021for 4,9 år siden
Ejerandel ophørte: 33,3 %
LSP RESOLVE ApS·EJERREGISTER
Stamdata
Kontakt
Adresse
Viborgvej 808920 Randers NV
RANDERS Kommune
Formål
Selskabet har til formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og at udføre rådgivnings- og foredragsvirksomhed.
Tegningsregel
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af direktøren sammen med et medlem af bestyrelsen.
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber
Primær NACE-branche
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
Bibranche 1
Produktionsenheder
1| P-nummer | Periode |
|---|---|
| 1025912841 | 9. jun. 2020→nu 6 år 4 mdr. |
Ofte stillede spørgsmål
13Ofte stillede spørgsmål om Sportsmanagement Holding A/S
Hvad laver Sportsmanagement Holding A/S?
Sportsmanagement Holding A/S er registreret i branchen "Ikke-finansielle holdingselskaber" (branchekode 642120). Derudover er virksomheden registreret med bibrancherne Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning. Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabet har til formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og at udføre rådgivnings- og foredragsvirksomhed.
Hvad er CVR-nummeret på Sportsmanagement Holding A/S?
CVR-nummeret på Sportsmanagement Holding A/S er 41422211. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK41422211.
Hvornår blev Sportsmanagement Holding A/S stiftet?
Sportsmanagement Holding A/S blev stiftet 9. jun. 2020 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 6 år 4 mdr.
Er Sportsmanagement Holding A/S stadig aktiv?
Ja. Sportsmanagement Holding A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.
Hvem ejer Sportsmanagement Holding A/S?
Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Sportsmanagement Holding A/S af Michael Stensgaard (25 %), LSP RESOLVE ApS (25 %), Jakob Sander Holding ApS (25 %) og Møller 2020 Holding ApS (25 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.
Hvem sidder i ledelsen i Sportsmanagement Holding A/S?
Ledelsen består af Michael Stensgaard (direktør), Søren Møller (formand), Lars Steen Pedersen (bestyrelsesmedlem) og Jakob Sander (bestyrelsesmedlem).
Hvem er direktør i Sportsmanagement Holding A/S?
Michael Stensgaard er registreret i direktionen hos Sportsmanagement Holding A/S.
Hvor mange ansatte har Sportsmanagement Holding A/S?
CVR opgør Sportsmanagement Holding A/S til 1 ansatte og 0.09 årsværk i juni 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.
Hvor ligger Sportsmanagement Holding A/S?
Sportsmanagement Holding A/S har registreret adresse på Viborgvej 80, 8920 Randers NV i RANDERS Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.
Hvor stor er selskabskapitalen i Sportsmanagement Holding A/S?
Den registrerede kapital i Sportsmanagement Holding A/S er 500.000 kr.
Hvornår har Sportsmanagement Holding A/S sidst offentliggjort regnskab?
Seneste regnskab blev offentliggjort 26. apr. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 6 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.
Hvem er revisor for Sportsmanagement Holding A/S?
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er registreret som revisor for Sportsmanagement Holding A/S.
Hvem kan tegne Sportsmanagement Holding A/S?
Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af direktøren sammen med et medlem af bestyrelsen.
Historik1 afsnit
Ejere - historisk
3LSP RESOLVE ApS
33.3 %
Jakob Sander Holding ApS
33.3 %
Møller 2020 Holding ApS
33.3 %
| Navn | Type | Ejerandel | Periode |
|---|---|---|---|
| LSP RESOLVE ApS | VIRKSOMHED | 33.3 % | 9. jun. 2020→9. dec. 2021 1 år 6 mdr. |
| Jakob Sander Holding ApS | VIRKSOMHED | 33.3 % | 9. jun. 2020→9. dec. 2021 1 år 6 mdr. |
| Møller 2020 Holding ApS | VIRKSOMHED | 33.3 % | 9. jun. 2020→9. dec. 2021 1 år 6 mdr. |