Gå til indhold
Det Digitale Bilhus ApSNORMAL

CVR 40587705

Det Digitale Bilhus ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 6. jun. 2019KoldingComputerprogrammering

Det Digitale Bilhus ApS (CVR 40587705) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Computerprogrammering", stiftet 6. jun. 2019 og med hjemsted i Kolding. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

60.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Regnskab og nøgletal for Det Digitale Bilhus ApS

Regnskaber - nøgletal

6
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. okt. 2024→30. sep. 202531. okt. 2025Frank Hansen13. nov. 2025iXBRLXML
1. okt. 2023→30. sep. 202424. okt. 2024Frank Hansen21. nov. 2024PDFXML
1. okt. 2022→30. sep. 20233. nov. 2023Frank Hansen22. nov. 2023PDFXML
1. okt. 2021→30. sep. 202215. dec. 2022Frank Hansen19. dec. 2022PDFXML
1. okt. 2020→30. sep. 202124. nov. 2021Frank Hansen25. nov. 2021PDFXML
6. jun. 2019→30. sep. 20208. dec. 2020Frank Hansen11. dec. 2020PDFXML

Hvem ejer og leder Det Digitale Bilhus ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Poul KjærsgaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Jacob Lyng JohannessenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Allan Kling-PetersenBestyrelseFORMAND
Roberto Simao da CruzBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Hanne Juul JensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Kim FrimannDirektionADM. DIR.

Ejere - aktuelle

5
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApSVIRKSOMHED2516691420 %20 %7. maj 2024
STS BILER A/SVIRKSOMHED2505139420 %20 %7. maj 2024
AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/SVIRKSOMHED3354681520 %20 %7. maj 2024
S. D. KJÆRSGAARD AUTOMOBILER A/SVIRKSOMHED2741449420 %20 %7. maj 2024
Handelsselskabet af NCG 3 A/SVIRKSOMHED4411238820 %20 %7. maj 2024

Stiftere

NavnTypeCVR
A/S MOGENS FREDERIKSEN AUTOMOBILERVIRKSOMHED45445216
A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApSVIRKSOMHED25166914
STS BILER A/SVIRKSOMHED25051394
AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/SVIRKSOMHED33546815
ERA BILER A/SVIRKSOMHED27436463
S. D. KJÆRSGAARD AUTOMOBILER A/SVIRKSOMHED27414494

Tidslinje

43

Hvad er der sket i Det Digitale Bilhus ApS?

  1. 2025
  2. 13. november 2025for 11 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. okt. 2024 → 30. sep. 2025

  3. 28. maj 2025for 1,4 år siden

    Fratrådte som direktør

    Jacob Lyng Johannessen·Direktion

  4. 28. maj 2025for 1,4 år siden

    Tiltrådte som adm. dir.

    Kim Frimann·Direktion

  5. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Computerprogrammering

    621000

  6. 2024
  7. 21. november 2024for 1,9 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. okt. 2023 → 30. sep. 2024

  8. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel ophørte: 15 %

    A/S MOGENS FREDERIKSEN AUTOMOBILER·EJERREGISTER

  9. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel ophørte: 20 %

    ERA BILER A/S·EJERREGISTER

  10. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApS·EJERREGISTER

  11. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    STS BILER A/S·EJERREGISTER

  12. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/S·EJERREGISTER

  13. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    ERA BILER A/S·EJERREGISTER

  14. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    S. D. KJÆRSGAARD AUTOMOBILER A/S·EJERREGISTER

  15. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Ejerandel registreret: 20 %

    Handelsselskabet af NCG 3 A/S·EJERREGISTER

  16. 7. maj 2024for 2,5 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Peter Frederiksen·Bestyrelse

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato6. jun. 2019
Regnskabsår1. oktober → 30. september
Vedtægt seneste6. jun. 2019
Revision fravalgtJa
Første regnskab6. jun. 2019 → 30. sep. 2020
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-

Kontakt

Adresse

Ambolten 5
6000 Kolding
KOLDING Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er at drive og administrere konceptet Det Digitale Bilhus samt anden dermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer, af 4 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Branche

621000

Computerprogrammering

Primær NACE-branche

733000

Public relations og kommunikation

Bibranche 1

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1024787121
6. jun. 2019→nu
7 år 4 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

11

Ofte stillede spørgsmål om Det Digitale Bilhus ApS

Hvad laver Det Digitale Bilhus ApS?

Det Digitale Bilhus ApS er registreret i branchen "Computerprogrammering" (branchekode 621000). Derudover er virksomheden registreret med bibrancherne Public relations og kommunikation. Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at drive og administrere konceptet Det Digitale Bilhus samt anden dermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed.

Hvad er CVR-nummeret på Det Digitale Bilhus ApS?

CVR-nummeret på Det Digitale Bilhus ApS er 40587705. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK40587705.

Hvornår blev Det Digitale Bilhus ApS stiftet?

Det Digitale Bilhus ApS blev stiftet 6. jun. 2019 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 7 år 4 mdr.

Er Det Digitale Bilhus ApS stadig aktiv?

Ja. Det Digitale Bilhus ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer Det Digitale Bilhus ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Det Digitale Bilhus ApS af A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApS (20 %), STS BILER A/S (20 %), AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/S (20 %), S. D. KJÆRSGAARD AUTOMOBILER A/S (20 %) og Handelsselskabet af NCG 3 A/S (20 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i Det Digitale Bilhus ApS?

Ledelsen består af Kim Frimann (adm. dir.), Allan Kling-Petersen (formand), Poul Kjærsgaard (bestyrelsesmedlem), Jacob Lyng Johannessen (bestyrelsesmedlem), Roberto Simao da Cruz (bestyrelsesmedlem) og Hanne Juul Jensen (bestyrelsesmedlem).

Hvem er direktør i Det Digitale Bilhus ApS?

Kim Frimann er registreret i direktionen hos Det Digitale Bilhus ApS.

Hvor ligger Det Digitale Bilhus ApS?

Det Digitale Bilhus ApS har registreret adresse på Ambolten 5, 6000 Kolding i KOLDING Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Det Digitale Bilhus ApS?

Den registrerede kapital i Det Digitale Bilhus ApS er 60.000 kr.

Hvornår har Det Digitale Bilhus ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 13. nov. 2025 og dækker perioden 1. okt. 2024 - 30. sep. 2025. I alt 6 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem kan tegne Det Digitale Bilhus ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer, af 4 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Historik2 afsnit

Ledelse - historisk

3

Jacob Lyng Johannessen

DIREKTØR · Direktion

5 år 11 mdr.

Peter Frederiksen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

4 år 11 mdr.

Ejgild Nørgaard Christensen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

4 år 4 mdr.
202020212022202320242025
NavnOrganFunktionPeriode
Jacob Lyng JohannessenDirektionDIREKTØR
6. jun. 2019→28. maj 2025
5 år 11 mdr.
Peter FrederiksenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
6. jun. 2019→7. maj 2024
4 år 11 mdr.
Ejgild Nørgaard ChristensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
6. jun. 2019→3. nov. 2023
4 år 4 mdr.

Ejere - historisk

7

A/S MOGENS FREDERIKSEN AUTOMOBILER

15 %

4 år 11 mdr.

ERA BILER A/S

20 %

A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApS

15 %

4 år 11 mdr.

STS BILER A/S

15 %

4 år 11 mdr.

AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/S

15 %

4 år 11 mdr.

ERA BILER A/S

15 %

4 år 11 mdr.

S. D. KJÆRSGAARD AUTOMOBILER A/S

15 %

4 år 11 mdr.
20202021202220232024
NavnTypeEjerandelPeriode
A/S MOGENS FREDERIKSEN AUTOMOBILERVIRKSOMHED15 %
6. jun. 2019→7. maj 2024
4 år 11 mdr.
ERA BILER A/SVIRKSOMHED20 %
7. maj 2024→7. maj 2024
A. KLING-PETERSEN, HADERSLEV ApSVIRKSOMHED15 %
6. jun. 2019→6. maj 2024
4 år 11 mdr.
STS BILER A/SVIRKSOMHED15 %
6. jun. 2019→6. maj 2024
4 år 11 mdr.
AUTOHALLEN. KALUNDBORG A/SVIRKSOMHED15 %
6. jun. 2019→6. maj 2024
4 år 11 mdr.
ERA BILER A/SVIRKSOMHED15 %
6. jun. 2019→6. maj 2024
4 år 11 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4008115272
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId7
Fejl registreretNej
Sidst indlæst25. okt. 2026, 21:36
Sidst opdateret2. dec. 2025, 11:16
Antal P-enheder1