Gå til indhold
Port Administration System ApSNORMAL

CVR 39947188

Port Administration System ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 12. okt. 2018EsbjergComputerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Port Administration System ApS (CVR 39947188) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter", stiftet 12. okt. 2018 og med hjemsted i Esbjerg. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

85.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

-

Regnskab og nøgletal for Port Administration System ApS

Regnskaber - nøgletal

7
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 202527. maj 2026Flemming Aarhus Pedersen8. jun. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 202428. maj 2025Flemming Aarhus Pedersen18. jun. 2025PDFXML
1. jan. 2023→31. dec. 202329. maj 2024Flemming Aarhus Pedersen30. jun. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202226. apr. 2023Flemming Aarhus Pedersen10. maj 2023PDFXML
1. jan. 2021→31. dec. 202130. mar. 2022Flemming Aarhus Pedersen13. apr. 2022PDFXML
1. jan. 2020→31. dec. 202027. apr. 2021Jannie Trier17. maj 2021PDFXML
12. okt. 2018→31. dec. 2019--16. jun. 2020PDFXML

Hvem ejer og leder Port Administration System ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Henrik Teigland AndersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Tommy Domar FischerBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Flemming Aarhus PedersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Claus Holm ChristensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Susanne Kruse SørensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Stefan KerczaBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Karen ØstergaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Claus Kjeldergaard ReinertBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
John MorgenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Rene Toft KristiansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Willy Bent HansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Jannie Løvenbalk Trier ØstergaardBestyrelseNÆSTFORMAND
Andreas Engelbrecht ChristiansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Marco Nikolai Bang Skou-NielsenBestyrelseFORMAND
Martin Grave BjerreBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Jan Barsøe LauridsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Christoffer Thorup BøndingBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Flemming Aarhus PedersenDirektionDIREKTØR

Ejere - aktuelle

17
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
Frederikshavn kommuneVIRKSOMHED291894985 %5 %1. sep. 2025
GRENAA HAVN A/SVIRKSOMHED251377365 %5 %6. okt. 2026
Esbjerg HavnVIRKSOMHED270546925 %5 %12. okt. 2018
Kalundborg HavnVIRKSOMHED642322155 %5 %12. okt. 2018
AABENRAA HAVNVIRKSOMHED243939685 %5 %12. okt. 2018
NYKØBING F HAVNVIRKSOMHED343515545 %5 %12. okt. 2018
KOLDING HAVNVIRKSOMHED310148595 %5 %12. okt. 2018
KORSØR HAVNVIRKSOMHED318609545 %5 %12. okt. 2018
RANDERS HAVNVIRKSOMHED739813285 %5 %12. okt. 2018
ASSOCIATED DANISH PORTS A/SVIRKSOMHED252772365 %5 %12. okt. 2018
Skagen HavnVIRKSOMHED101706645 %5 %1. jun. 2025
Hirtshals HavnVIRKSOMHED258684555 %5 %12. okt. 2018
Thyborøn HavnVIRKSOMHED258003705 %5 %6. okt. 2026
Køge HavnVIRKSOMHED259251655 %5 %12. okt. 2018
RØNNE HAVN A/SVIRKSOMHED279321505 %5 %6. okt. 2026
Horsens Havn (Horsens Erhvervshavn)VIRKSOMHED345668015 %5 %12. okt. 2018
LINDØ port of ODENSE A/SVIRKSOMHED384370115 %5 %12. okt. 2018

Stiftere

NavnTypeCVR
Esbjerg HavnVIRKSOMHED27054692
Kalundborg HavnVIRKSOMHED64232215
AABENRAA HAVNVIRKSOMHED24393968
NYKØBING F HAVNVIRKSOMHED34351554
KOLDING HAVNVIRKSOMHED31014859
KORSØR HAVNVIRKSOMHED31860954
RANDERS HAVNVIRKSOMHED73981328
ASSOCIATED DANISH PORTS A/SVIRKSOMHED25277236
Hirtshals HavnVIRKSOMHED25868455
Køge HavnVIRKSOMHED25925165
Horsens Havn (Horsens Erhvervshavn)VIRKSOMHED34566801
LINDØ port of ODENSE A/SVIRKSOMHED38437011

Revision

RevisorStatusPeriode
A/S PSE 17 NR. 1056Ophørt
1. dec. 2023→22. aug. 2025
1 år 8 mdr.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABOphørt
12. okt. 2018→1. dec. 2023
5 år 1 mdr.
BDO 2025 Statsautoriseret RevisionspartnerselskabAktiv
22. aug. 2025→nu
1 år 2 mdr.

Tidslinje

111

Hvad er der sket i Port Administration System ApS?

  1. 2026
  2. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Kapital ændret til 85.000 kr.

  3. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Vedtægter ændret

  4. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Ejerandel registreret: 5 %

    GRENAA HAVN A/S·EJERREGISTER

  5. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Ejerandel registreret: 5 %

    Thyborøn Havn·EJERREGISTER

  6. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Ejerandel registreret: 5 %

    RØNNE HAVN A/S·EJERREGISTER

  7. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Jimmi Jørgensen·Bestyrelse

  8. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Susanne Kruse Sørensen·Bestyrelse

  9. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Stefan Kercza·Bestyrelse

  10. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Martin Grave Bjerre·Bestyrelse

  11. 6. oktober 2026for 27 dage siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Christoffer Thorup Bønding·Bestyrelse

  12. 8. juni 2026for 5 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  13. 2025
  14. 4. november 2025for 1 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Karen Østergaard·Bestyrelse

  15. 4. november 2025for 1 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Willy Bent Hansen·Bestyrelse

  16. 16. september 2025for 1,1 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Tommy Domar Fischer·Bestyrelse

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato12. okt. 2018
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste6. okt. 2026
Revision fravalgtNej
Første regnskab12. okt. 2018 → 31. dec. 2019
Arkivnummer-
Brancheansv.kode-

Kontakt

Adresse

Hulvejen 1
6700 Esbjerg
ESBJERG Kommune
Telefon-
E-mail-

Formål

Selskabets formål er i henhold til havnelovens § 6a, stk. 1, nr. 3 at eje, drive og investere i IT-systemet 'Havn2000' for kapitalejerne i selskabet. Selskabet kan ikke tilbyde tjenester til andre end kapitalejerne i selskabet.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med næstformanden eller af den samlede bestyrelse i forening.

Branche

622000

Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1024049341
12. okt. 2018→nu
8 år

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om Port Administration System ApS

Hvad laver Port Administration System ApS?

Port Administration System ApS er registreret i branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter" (branchekode 622000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er i henhold til havnelovens § 6a, stk. 1, nr. 3 at eje, drive og investere i IT-systemet 'Havn2000' for kapitalejerne i selskabet. Selskabet kan ikke tilbyde tjenester til andre end kapitalejerne i selskabet.

Hvad er CVR-nummeret på Port Administration System ApS?

CVR-nummeret på Port Administration System ApS er 39947188. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK39947188.

Hvornår blev Port Administration System ApS stiftet?

Port Administration System ApS blev stiftet 12. okt. 2018 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 8 år.

Er Port Administration System ApS stadig aktiv?

Ja. Port Administration System ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer Port Administration System ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes Port Administration System ApS af Frederikshavn kommune (5 %), GRENAA HAVN A/S (5 %), Esbjerg Havn (5 %), Kalundborg Havn (5 %), AABENRAA HAVN (5 %) og NYKØBING F HAVN (5 %) (samt 11 andre). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i Port Administration System ApS?

Ledelsen består af Flemming Aarhus Pedersen (direktør), Marco Nikolai Bang Skou-Nielsen (formand), Jannie Løvenbalk Trier Østergaard (næstformand), Henrik Teigland Andersen (bestyrelsesmedlem), Tommy Domar Fischer (bestyrelsesmedlem) og Flemming Aarhus Pedersen (bestyrelsesmedlem) (samt 12 andre).

Hvem er direktør i Port Administration System ApS?

Flemming Aarhus Pedersen er registreret i direktionen hos Port Administration System ApS.

Hvor ligger Port Administration System ApS?

Port Administration System ApS har registreret adresse på Hulvejen 1, 6700 Esbjerg i ESBJERG Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i Port Administration System ApS?

Den registrerede kapital i Port Administration System ApS er 85.000 kr.

Hvornår har Port Administration System ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 8. jun. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 7 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for Port Administration System ApS?

BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab er registreret som revisor for Port Administration System ApS.

Hvem kan tegne Port Administration System ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med næstformanden eller af den samlede bestyrelse i forening.

Har Port Administration System ApS andre navne?

Port Administration System ApS er også registreret under binavnet Dash-Port ApS. Et binavn er et lovligt alternativt navn for den samme juridiske enhed - samme CVR-nummer.

Historik3 afsnit

Binavne

1
BinavnPeriode
Dash-Port ApS
12. okt. 2018→nu
8 år

Ledelse - historisk

21

Jimmi Jørgensen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

6 år 10 mdr.

Franziska-Lea Haderup

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 5 mdr.

Susanne Bruun Vinther

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 år 4 mdr.

Claus Christoffersen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 2 mdr.

Jannie Løvenbalk Trier Østergaard

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 5 mdr.

Hanna Marie Nielsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 år

Peter Riggelsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år

Martin Grave Bjerre

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 5 mdr.

Astrid Mary Eilerskov Eriksen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

4 år 8 mdr.

Bent Mandø Hausted

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 4 mdr.

Jette Hviid Hansen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 5 mdr.

Jannie Løvenbalk Trier Østergaard

FORMAND · Bestyrelse

1 år 10 mdr.

Marco Nikolai Bang Skou-Nielsen

NÆSTFORMAND · Bestyrelse

1 år 10 mdr.

Laila Ellinor Nielsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 3 mdr.

Jens Erik Nielsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 10 mdr.

Claus Holm Christensen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

1 år 7 mdr.
2020202220242026
NavnOrganFunktionPeriode
Jimmi JørgensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
4. dec. 2019→6. okt. 2026
6 år 10 mdr.
Franziska-Lea HaderupBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
30. mar. 2022→15. sep. 2025
3 år 5 mdr.
Susanne Bruun VintherBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
13. maj 2020→15. sep. 2025
5 år 4 mdr.
Claus ChristoffersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
10. jul. 2023→15. sep. 2025
2 år 2 mdr.
Jannie Løvenbalk Trier ØstergaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
30. mar. 2022→15. sep. 2025
3 år 5 mdr.
Hanna Marie NielsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
1. sep. 2020→15. sep. 2025
5 år

Ejere - historisk

4

Hanstholm Havn A/S

5 %

Thisted Kommune

5 %

2 år 7 mdr.

Stigsnæs Industripark A/S

5 %

5 år 4 mdr.

Hanstholm Havn

5 %

1 år 3 mdr.
202020212022202320242025
NavnTypeEjerandelPeriode
Hanstholm Havn A/SVIRKSOMHED5 %
1. aug. 2025→31. aug. 2025
30 dage
Thisted KommuneVIRKSOMHED5 %
1. jan. 2023→1. aug. 2025
2 år 7 mdr.
Stigsnæs Industripark A/SVIRKSOMHED5 %
2. jan. 2020→31. maj 2025
5 år 4 mdr.
Hanstholm HavnVIRKSOMHED5 %
22. sep. 2021→1. jan. 2023
1 år 3 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4007820148
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId18
Fejl registreretNej
Sidst indlæst31. okt. 2026, 19:41
Sidst opdateret15. okt. 2026, 13:47
Antal P-enheder1