Gå til indhold
NORLASE ApSNORMAL

CVR 35644547

NORLASE ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 21. jan. 2014BallerupFremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyrReklamebeskyttet

NORLASE ApS (CVR 35644547) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr", stiftet 21. jan. 2014, med hjemsted i Ballerup og ca. 55 ansatte. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

207.314 kr.

Beskæftigelse - seneste

2026-08 (seneste estimat)

55

Ansatte

49

Årsværk

Interval: 50-99 ansatte

Regnskab og nøgletal for NORLASE ApS

Regnskaber - nøgletal

12
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 20257. jul. 2026Oliver Hvidt Grønborg8. jul. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 20244. jun. 2025Oliver Hvidt Grønborg11. jun. 2025PDFXML
1. jan. 2023→31. dec. 202328. jun. 2024Oliver Hvidt Grønborg1. jul. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202211. jul. 2023Oliver Hvidt Grønborg11. jul. 2023PDFXML
1. jan. 2021→31. dec. 202130. jun. 2022David Lee Hardwick6. jul. 2022PDFXML
1. jan. 2020→31. dec. 202015. jun. 2021David Lee Hardwick22. jun. 2021PDFXML
1. jan. 2019→31. dec. 2019--31. jul. 2020PDFXML
1. jan. 2018→31. dec. 2018--6. jun. 2019PDFXML

Hvem ejer og leder NORLASE ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Jacob Lundgreen PhilipsenBestyrelseFORMAND
Karl Kristian NielsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Jes BroengBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Robert James PlastowBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
David Lee HardwickBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Uri Shabto, MDBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Maya Ella BarleyBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
Peter Matths Wippel SkovgaardDirektionDIREKTØR
Oliver Hvidt GrønborgDirektionADM. DIR.

Ejere - aktuelle

3
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
PMWS HOLDING ApSVIRKSOMHED356307755 %5 %21. dec. 2018
Nordic Secondary Fund I P/SVIRKSOMHED408177515 %5 %10. jan. 2021
AURELIUS LIMITEDANDEN_DELTAGER40100165005 %5 %29. okt. 2024

Stiftere

NavnTypeCVR
ANPARTSELSKABET LUNDLIPVIRKSOMHED49623011
BROENG CONSULT ApSVIRKSOMHED25135148
ANDERS KRAGH HANSEN HOLDING ApSVIRKSOMHED35634932
INATOR HOLDING ApSVIRKSOMHED35642706
BJARLIN HOLDING ApSVIRKSOMHED35635386
OLIVER HVIDT HOLDING IVSVIRKSOMHED35639209
NICKLAS JARNEL HOLDING IVSVIRKSOMHED35641734
LUCAS INNOVATION ApSVIRKSOMHED35641335
PMWS HOLDING ApSVIRKSOMHED35630775
David Lee HardwickANDEN_DELTAGER4004305708
Robert James PlastowANDEN_DELTAGER4004306253

Revision

RevisorStatusPeriode
R.G. HOLDING A/SOphørt
21. jan. 2014→7. okt. 2015
1 år 8 mdr.
A/S PSE 17 NR. 1056Ophørt
4. okt. 2019→22. dec. 2022
3 år 2 mdr.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABAktiv
22. dec. 2022→nu
3 år 10 mdr.
BORECO BOGFØRING & REVISION ApSOphørt
7. okt. 2015→31. dec. 2015
2 mdr.
ADDEA REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKABOphørt
1. jan. 2016→4. okt. 2019
3 år 9 mdr.

Tidslinje

182

Hvad er der sket i NORLASE ApS?

  1. 2026
  2. 5. oktober 2026for 23 dage siden

    Vedtægter ændret

  3. 10. juli 2026for 4 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  4. 8. juli 2026for 4 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  5. 26. maj 2026for 5 mdr. siden

    Kapital ændret til 207.314 kr.

  6. 26. maj 2026for 5 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  7. 10. april 2026for 7 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  8. 10. marts 2026for 8 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  9. 2025
  10. 10. oktober 2025for 1 år siden

    Vedtægter ændret

  11. 30. september 2025for 1,1 år siden

    Vedtægter ændret

  12. 23. juli 2025for 1,3 år siden

    Vedtægter ændret

  13. 11. juni 2025for 1,4 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024

  14. 30. maj 2025for 1,4 år siden

    Kapital ændret til 206.114 kr.

  15. 30. maj 2025for 1,4 år siden

    Vedtægter ændret

  16. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr

    267000

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato21. jan. 2014
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste5. okt. 2026
Revision fravalgtNej
Første regnskab21. jan. 2014 → 31. dec. 2014
ArkivnummerApS542162
Brancheansv.kode15
ReklamebeskyttelseJa

Kontakt

Adresse

Brydehusvej 13
2750 Ballerup
BALLERUP Kommune
Telefon93977472
Hjemmesidewww.norlase.com

Formål

Selskabets formål er at drive kommerciel virksomhed inden for højteknologiske produkter og serviceydelser baseret på laserprodukter samt enhver aktivitet, der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed

Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsens formand, af to direktører i forening, af tre medlemmer af bestyrelsen i forening, eller af den samlede bestyrelse

Branche

267000

Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr

Primær NACE-branche

Produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1019062011
21. jan. 2014→nu
12 år 9 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om NORLASE ApS

Hvad laver NORLASE ApS?

NORLASE ApS er registreret i branchen "Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr" (branchekode 267000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at drive kommerciel virksomhed inden for højteknologiske produkter og serviceydelser baseret på laserprodukter samt enhver aktivitet, der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed

Hvad er CVR-nummeret på NORLASE ApS?

CVR-nummeret på NORLASE ApS er 35644547. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK35644547.

Hvornår blev NORLASE ApS stiftet?

NORLASE ApS blev stiftet 21. jan. 2014 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 12 år 9 mdr.

Er NORLASE ApS stadig aktiv?

Ja. NORLASE ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer NORLASE ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes NORLASE ApS af PMWS HOLDING ApS (5 %), Nordic Secondary Fund I P/S (5 %) og AURELIUS LIMITED (5 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i NORLASE ApS?

Ledelsen består af Peter Matths Wippel Skovgaard (direktør), Oliver Hvidt Grønborg (adm. dir.), Jacob Lundgreen Philipsen (formand), Karl Kristian Nielsen (bestyrelsesmedlem), Jes Broeng (bestyrelsesmedlem) og Robert James Plastow (bestyrelsesmedlem) (samt 3 andre).

Hvem er direktør i NORLASE ApS?

Peter Matths Wippel Skovgaard og Oliver Hvidt Grønborg er registreret i direktionen hos NORLASE ApS.

Hvor mange ansatte har NORLASE ApS?

CVR opgør NORLASE ApS til 55 ansatte og 49 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger NORLASE ApS?

NORLASE ApS har registreret adresse på Brydehusvej 13, 2750 Ballerup i BALLERUP Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i NORLASE ApS?

Den registrerede kapital i NORLASE ApS er 207.314 kr.

Hvornår har NORLASE ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 8. jul. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 12 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for NORLASE ApS?

DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er registreret som revisor for NORLASE ApS.

Hvem kan tegne NORLASE ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsens formand, af to direktører i forening, af tre medlemmer af bestyrelsen i forening, eller af den samlede bestyrelse

Historik5 afsnit

Adressehistorik

7

Frederiksborgvej 399

Roskilde

Risø Huse 1

Roskilde

Frederiksborgvej 399

Roskilde

Frederiksborgvej 399

Roskilde

Frederiksborgvej 399

Roskilde

Brydehusvej 30

Ballerup

3 år

Brydehusvej 13

Ballerup

5 år 10 mdr.
2015201720192021202320252027
AdresseKommunePeriode
Frederiksborgvej 399, 4000 RoskildeROSKILDE
21. jan. 2014→21. apr. 2014
3 mdr.
Risø Huse 1, 4000 RoskildeROSKILDE
22. apr. 2014→20. dec. 2015
1 år 7 mdr.
Frederiksborgvej 399, 4000 RoskildeROSKILDE
21. dec. 2015→23. mar. 2017
1 år 3 mdr.
Frederiksborgvej 399, 4000 RoskildeROSKILDE
24. mar. 2017→3. apr. 2017
10 dage
Frederiksborgvej 399, 4000 RoskildeROSKILDE
4. apr. 2017→6. dec. 2017
8 mdr.
Brydehusvej 30, 2750 BallerupBALLERUP
7. dec. 2017→17. dec. 2020
3 år

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
Telefon61780753Nej
21. dec. 2015→18. apr. 2016
3 mdr.
Telefon93977472Nej
19. apr. 2016→nu
10 år 6 mdr.
E-mail[email protected]Nej
21. dec. 2015→nu
10 år 10 mdr.
Hjemmesidewww.norlase.comNej
21. dec. 2015→nu
10 år 10 mdr.

Beskæftigelse - årshistorik

5
ÅrAnsatteÅrsværkInkl. ejereInterval (ansatte)Interval (årsværk)
2018119-10-195-9
201797-5-95-9
201664-5-92-4
201563-5-92-4
201431-2-41

Ledelse - historisk

7

Jacob Lundgreen Philipsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

10 år 8 mdr.

David Lee Hardwick

FORMAND · Bestyrelse

10 år 8 mdr.

Dale Clifton Flanders

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år

Finn Mogensen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

6 år 2 mdr.

Peter Eskil Andersen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 år

Niels Jørgen Korsholm

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år

Cathal John Mahon

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

201520172019202120232025
NavnOrganFunktionPeriode
Jacob Lundgreen PhilipsenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
21. jan. 2014→29. sep. 2024
10 år 8 mdr.
David Lee HardwickBestyrelseFORMAND
21. jan. 2014→29. sep. 2024
10 år 8 mdr.
Dale Clifton FlandersBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
15. jun. 2021→28. jun. 2024
3 år
Finn MogensenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
29. jul. 2016→11. okt. 2022
6 år 2 mdr.
Peter Eskil AndersenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
21. jan. 2014→20. feb. 2019
5 år
Niels Jørgen KorsholmBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
8. jan. 2015→3. feb. 2017
2 år

Ejere - historisk

26

Styrelsen for Videregående Uddannelser og Uddannelsesstøtte

5 %

1 år 10 mdr.

INATOR HOLDING ApS

5 %

2 år 2 mdr.

BJARLIN HOLDING ApS

5 %

2 år 2 mdr.

LUCAS INNOVATION ApS

5 %

2 år 2 mdr.

David Hardwick

5 %

2 år 2 mdr.

Wolfe Securities Limited

5 %

Styrelsen for Videregående Uddannelser og Uddannelsesstøtte

10 %

FONDEN CAT INVEST ZEALAND

5 %

4 år

Forskningsstyrelsen

10 %

2 år

BROENG CONSULT ApS

5 %

2 år

PMWS HOLDING ApS

10 %

2 år

PI CONSULT & INVEST ApS

5 %

1 år 9 mdr.

NIELS KORSHOLM HOLDING ApS

5 %

1 år 9 mdr.

HN3 HOLDING IVS

5 %

1 år 9 mdr.

PI CONSULT & INVEST ApS

5 %

1 år 11 mdr.

Forskningsstyrelsen

5 %

2015201620172018201920202021
NavnTypeEjerandelPeriode
Styrelsen for Videregående Uddannelser og UddannelsesstøtteVIRKSOMHED5 %
26. feb. 2019→10. jan. 2021
1 år 10 mdr.
INATOR HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
15. dec. 2016→26. feb. 2019
2 år 2 mdr.
BJARLIN HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
15. dec. 2016→26. feb. 2019
2 år 2 mdr.
LUCAS INNOVATION ApSVIRKSOMHED5 %
15. dec. 2016→26. feb. 2019
2 år 2 mdr.
David HardwickANDEN_DELTAGER5 %
15. dec. 2016→26. feb. 2019
2 år 2 mdr.
Wolfe Securities LimitedANDEN_DELTAGER5 %
20. sep. 2018→26. feb. 2019
5 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4002021488
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId288
Fejl registreretNej
Sidst indlæst24. okt. 2026, 14:48
Sidst opdateret9. okt. 2026, 09:07
Antal P-enheder1