Gå til indhold
MODSTRØM DANMARK ApSNORMAL

CVR 33884788

MODSTRØM DANMARK ApS

NORMAL
AnpartsselskabStiftet 13. sep. 2011København SAnden handel med elektricitet

MODSTRØM DANMARK ApS (CVR 33884788) er en dansk virksomhed registreret som Anpartsselskab i branchen "Anden handel med elektricitet", stiftet 13. sep. 2011, med hjemsted i København S og ca. 99 ansatte. Status: Aktiv.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf→

Kapital

Selskabskapital

1.000.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

2026-08 (seneste estimat)

99

Ansatte

85

Årsværk

Interval: 50-99 ansatte

Regnskab og nøgletal for MODSTRØM DANMARK ApS

Regnskaber - nøgletal

14
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 2025→31. dec. 202529. jun. 2026Peter Schow Jensen30. jun. 2026iXBRLXML
1. jan. 2024→31. dec. 202427. jun. 2025Peter Schow Jensen29. jun. 2025PDFXML
1. jan. 2023→31. dec. 202328. jun. 2024Henrik Holst Larsen28. jun. 2024PDFXML
1. jan. 2022→31. dec. 202228. jun. 2023Anders Dissing Millgaard29. jun. 2023PDFXML
1. jan. 2021→31. dec. 202120. jun. 2022Anders Dissing Millgaard27. jun. 2022PDFXML
1. jan. 2020→31. dec. 202020. maj 2021Anders Millgaard26. maj 2021PDFXML
1. jan. 2019→31. dec. 2019--14. jul. 2020PDFXML
1. jan. 2018→31. dec. 2018--29. maj 2019PDFXML

Hvem ejer og leder MODSTRØM DANMARK ApS?

Ledelse - aktuel

NavnOrganFunktion
Peter Schow JensenDirektionDIREKTØR
Anders Dissing MillgaardDirektionADM. DIR.

Ejere - aktuelle

1
NavnTypeCVREjerandelStemmeretAktiv fra
StandbyCo VII ApSVIRKSOMHED41479841100 %100 %22. sep. 2020

Stiftere

NavnTypeCVR
SUNE OLSEN HOLDING ApSVIRKSOMHED25372727
BRS HOLDING INTERNATIONAL ApSVIRKSOMHED26705509
GEEK HOLDING ApSVIRKSOMHED27280498
DIALUP HOLDING ApSVIRKSOMHED28116055
MILLGAARD ApS UNDER STIFTELSEVIRKSOMHED28659105
JENS POULIN ApS UNDER STIFTELSEVIRKSOMHED28660588
MY INVEST HOLDING ApSVIRKSOMHED30569202
CLARA ONE HOLDING ApSVIRKSOMHED31347513

Revision

RevisorStatusPeriode
R.G. HOLDING A/SOphørt
13. sep. 2011→5. okt. 2011
22 dage
JUT NR. 2180 A/SOphørt
5. okt. 2011→9. aug. 2013
1 år 10 mdr.
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABAktiv
9. aug. 2013→nu
13 år 2 mdr.

Tidslinje

106

Hvad er der sket i MODSTRØM DANMARK ApS?

  1. 2026
  2. 30. juni 2026for 4 mdr. siden

    Regnskab for 2025 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025

  3. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Virksomhedsform ændret til Anpartsselskab

    APS

  4. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Navn ændret til MODSTRØM DANMARK ApS

  5. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Vedtægter ændret

  6. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Anders Normann Koole·Bestyrelse

  7. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Nicklas Skou Guldberg·Bestyrelse

  8. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Fratrådte som formand

    Rinaldo Rosendaal·Bestyrelse

  9. 21. maj 2026for 5 mdr. siden

    Tiltrådte som direktør

    Peter Schow Jensen·Direktion

  10. 2025
  11. 28. september 2025for 1,1 år siden

    Adresse flyttet til Hedegaardsvej 88 2, 2300 København S

    KØBENHAVN Kommune

  12. 29. juni 2025for 1,3 år siden

    Regnskab for 2024 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024

  13. 1. januar 2025for 1,8 år siden

    Branche ændret til Anden handel med elektricitet

    351590

  14. 2024
  15. 28. juni 2024for 2,3 år siden

    Regnskab for 2023 offentliggjort

    Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023

  16. 23. maj 2024for 2,4 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Anders Dissing Millgaard·Bestyrelse

  17. 23. maj 2024for 2,4 år siden

    Tiltrådte som bestyrelsesmedlem

    Anders Normann Koole·Bestyrelse

Stamdata

StatusNORMAL
VirksomhedsformAnpartsselskab
Stiftelsesdato13. sep. 2011
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste21. maj 2026
Revision fravalgtNej
Første regnskab13. sep. 2011 → 31. dec. 2012
ArkivnummerA/S499442
Brancheansv.kode-

Kontakt

Adresse

Hedegaardsvej 88 2
2300 København S
KØBENHAVN Kommune
Telefon82100200
Hjemmesidemodstroem.dk

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed som leverandør af elektricitet og investeringer i andre selskaber samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed.

Tegningsregel

Selskabet tegnes af to direktører i forening

Branche

351590

Anden handel med elektricitet

Primær NACE-branche

432100

El-installation

Bibranche 1

432200

Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg

Bibranche 2

Produktionsenheder

2
P-nummerPeriode
1022303550
27. dec. 2016→nu
9 år 10 mdr.
1023910906
1. mar. 2018→nu
8 år 7 mdr.

Ofte stillede spørgsmål

13

Ofte stillede spørgsmål om MODSTRØM DANMARK ApS

Hvad laver MODSTRØM DANMARK ApS?

MODSTRØM DANMARK ApS er registreret i branchen "Anden handel med elektricitet" (branchekode 351590). Derudover er virksomheden registreret med bibrancherne El-installation og Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg. Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at drive virksomhed som leverandør af elektricitet og investeringer i andre selskaber samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed.

Hvad er CVR-nummeret på MODSTRØM DANMARK ApS?

CVR-nummeret på MODSTRØM DANMARK ApS er 33884788. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK33884788.

Hvornår blev MODSTRØM DANMARK ApS stiftet?

MODSTRØM DANMARK ApS blev stiftet 13. sep. 2011 som Anpartsselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 15 år 1 mdr.

Er MODSTRØM DANMARK ApS stadig aktiv?

Ja. MODSTRØM DANMARK ApS står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.

Hvem ejer MODSTRØM DANMARK ApS?

Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes MODSTRØM DANMARK ApS af StandbyCo VII ApS (100 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.

Hvem sidder i ledelsen i MODSTRØM DANMARK ApS?

Ledelsen består af Peter Schow Jensen (direktør) og Anders Dissing Millgaard (adm. dir.).

Hvem er direktør i MODSTRØM DANMARK ApS?

Peter Schow Jensen og Anders Dissing Millgaard er registreret i direktionen hos MODSTRØM DANMARK ApS.

Hvor mange ansatte har MODSTRØM DANMARK ApS?

CVR opgør MODSTRØM DANMARK ApS til 99 ansatte og 85 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger MODSTRØM DANMARK ApS?

MODSTRØM DANMARK ApS har registreret adresse på Hedegaardsvej 88 2, 2300 København S i KØBENHAVN Kommune. Virksomheden har desuden 2 aktive produktionsenheder (P-numre) registreret.

Hvor stor er selskabskapitalen i MODSTRØM DANMARK ApS?

Den registrerede kapital i MODSTRØM DANMARK ApS er 1.000.000 kr.

Hvornår har MODSTRØM DANMARK ApS sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 30. jun. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 14 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem er revisor for MODSTRØM DANMARK ApS?

BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB er registreret som revisor for MODSTRØM DANMARK ApS.

Hvem kan tegne MODSTRØM DANMARK ApS?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af to direktører i forening

Historik7 afsnit

Tidligere produktionsenheder

5
P-nummerPeriode
1017116688
13. sep. 2011→1. maj 2017
5 år 7 mdr.
1018583158
24. jun. 2013→31. mar. 2018
4 år 9 mdr.
1019641399
2. maj 2014→15. nov. 2016
2 år 6 mdr.
1020273786
26. mar. 2015→28. feb. 2018
2 år 11 mdr.
1020449442
9. jun. 2015→2. jan. 2017
1 år 6 mdr.

Navnehistorik

2
NavnPeriode
MODSTRØM DANMARK A/S
13. sep. 2011→20. maj 2026
14 år 8 mdr.
MODSTRØM DANMARK ApS
21. maj 2026→nu
5 mdr.

Adressehistorik

5

Farum Gydevej 64

Farum

Jagtvej 169B

København Ø

5 år 4 mdr.

Islands Brygge 43

København S

Islands Brygge 43

København S

6 år 11 mdr.

Hedegaardsvej 88

København S

20132015201720192021202320252027
AdresseKommunePeriode
Farum Gydevej 64, 3520 FarumFURESØ
13. sep. 2011→21. dec. 2011
3 mdr.
Jagtvej 169B 2, 2100 København ØKØBENHAVN
22. dec. 2011→15. maj 2017
5 år 4 mdr.
Islands Brygge 43 1, 2300 København SKØBENHAVN
16. maj 2017→8. okt. 2018
1 år 4 mdr.
Islands Brygge 43 1, 2300 København SKØBENHAVN
9. okt. 2018→27. sep. 2025
6 år 11 mdr.
Hedegaardsvej 88 2, 2300 København SKØBENHAVN
28. sep. 2025→nu
1 år 1 mdr.

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
Telefon82100200Nej
20. maj 2016→nu
10 år 5 mdr.
E-mail[email protected]Nej
20. maj 2016→7. maj 2018
1 år 11 mdr.
E-mail[email protected]Nej
8. maj 2018→nu
8 år 5 mdr.
Hjemmesidemodstroem.dkNej
16. maj 2017→nu
9 år 5 mdr.

Beskæftigelse - årshistorik

8
ÅrAnsatteÅrsværkInkl. ejereInterval (ansatte)Interval (årsværk)
2018127129-100-199100-199
2017148151-100-199100-199
2016173126-100-199100-199
2015135118-100-199100-199
201417792-100-19950-99
201314055-100-19950-99

Ledelse - historisk

17

Anders Normann Koole

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

Nicklas Skou Guldberg

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 2 mdr.

Rinaldo Rosendaal

FORMAND · Bestyrelse

2 år 8 mdr.

Anders Dissing Millgaard

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

3 år 8 mdr.

Kaspar Ronald Kristiansen

FORMAND · Bestyrelse

2 år 11 mdr.

Michael Toxværd Hansen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 5 mdr.

Thomas Ulletved Rasmussen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 år 4 mdr.

Roar Bjørk Seeger

FORMAND · Bestyrelse

Ole Christian Olsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

Carsten Lund Hansen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 9 mdr.

Anders Dissing Millgaard

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 9 mdr.

Ole Christian Olsen

FORMAND · Bestyrelse

Sune Olsen

FORMAND · Bestyrelse

Ole Christian Olsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

5 år 9 mdr.

Roar Bjørk Seeger

FORMAND · Bestyrelse

4 år 2 mdr.

Sune Olsen

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

4 år 2 mdr.
2013201520172019202120232025
NavnOrganFunktionPeriode
Anders Normann KooleBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
23. maj 2024→21. maj 2026
1 år 11 mdr.
Nicklas Skou GuldbergBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
1. mar. 2023→21. maj 2026
3 år 2 mdr.
Rinaldo RosendaalBestyrelseFORMAND
31. aug. 2023→21. maj 2026
2 år 8 mdr.
Anders Dissing MillgaardBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
22. sep. 2020→23. maj 2024
3 år 8 mdr.
Kaspar Ronald KristiansenBestyrelseFORMAND
22. sep. 2020→31. aug. 2023
2 år 11 mdr.
Michael Toxværd HansenBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
22. sep. 2020→1. mar. 2023
2 år 5 mdr.

Ejere - historisk

11

SUNE OLSEN HOLDING ApS

33.3 %

2 år 2 mdr.

GEEK HOLDING ApS

10 %

9 år

DIALUP HOLDING ApS

33.3 %

2 år 2 mdr.

MY INVEST HOLDING ApS

10 %

9 år

MILLGAARD HOLDING ApS

5 %

8 år 5 mdr.

BRS HOLDING INTERNATIONAL ApS

10 %

6 år 10 mdr.

SUNE OLSEN HOLDING ApS

25 %

5 år 9 mdr.

DIALUP HOLDING ApS

25 %

5 år 9 mdr.

Thomas Ulletved Rasmussen

25 %

Sune Olsen

25 %

MILLGAARD ApS UNDER STIFTELSE

5 %

20132015201720192021
NavnTypeEjerandelPeriode
SUNE OLSEN HOLDING ApSVIRKSOMHED33.3 %
20. jul. 2018→22. sep. 2020
2 år 2 mdr.
GEEK HOLDING ApSVIRKSOMHED10 %
13. sep. 2011→22. sep. 2020
9 år
DIALUP HOLDING ApSVIRKSOMHED33.3 %
20. jul. 2018→22. sep. 2020
2 år 2 mdr.
MY INVEST HOLDING ApSVIRKSOMHED10 %
13. sep. 2011→22. sep. 2020
9 år
MILLGAARD HOLDING ApSVIRKSOMHED5 %
19. apr. 2012→22. sep. 2020
8 år 5 mdr.
BRS HOLDING INTERNATIONAL ApSVIRKSOMHED10 %
13. sep. 2011→20. jul. 2018
6 år 10 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4001882810
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId237
Fejl registreretNej
Sidst indlæst24. okt. 2026, 12:54
Sidst opdateret7. sep. 2026, 10:47
Antal P-enheder2