Kapital
Selskabskapital
6.611.484 kr.
Beskæftigelse - seneste
2026-08 (seneste estimat)
8
Ansatte
8
Årsværk
Interval: 5-9 ansatte
Regnskab og nøgletal for MC2 Therapeutics A/S
Regnskaber - nøgletal
20Regnskaber - offentliggørelser
| Regnskabsperiode | Godkendt | Dirigent | Offentliggjort | Dokumenter |
|---|---|---|---|---|
| 1. jan. 2025→31. dec. 2025 | 30. jun. 2026 | Claus Berner Nielsen | 2. jul. 2026 | iXBRLXML |
| 1. jan. 2024→31. dec. 2024 | 30. jun. 2025 | Tomas Mikkelsen | 30. jun. 2025 | PDFXML |
| 1. jan. 2023→31. dec. 2023 | 5. jul. 2024 | Jesper Jørn Lange | 8. jul. 2024 | PDFXML |
| 1. jan. 2022→31. dec. 2022 | 14. jul. 2023 | Claus Berner Nielsen | 17. jul. 2023 | PDFXML |
| 1. jan. 2021→31. dec. 2021 | 30. jun. 2022 | Jesper Jørn Lange | 30. jun. 2022 | PDFXML |
| 1. jan. 2020→31. dec. 2020 | 24. jun. 2021 | Jesper Jørn Lange | 1. jul. 2021 | PDFXML |
| 1. jan. 2019→31. dec. 2019 | - | - | 18. aug. 2020 | PDFXML |
| 1. jan. 2018→31. dec. 2018 | - | - | 6. jun. 2019 | PDFXML |
Hvem ejer og leder MC2 Therapeutics A/S?
Ledelse - aktuel
| Navn | Organ | Funktion |
|---|---|---|
| John Sørensen Haurum | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| Mads Jørgen Nøhr Clausen | Bestyrelse | FORMAND |
| Tomas Dahl Mikkelsen | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| Anders Dahlgaard Hove | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| Trine Ahlgreen | Direktion | DIREKTØR |
Ejere - aktuelle
3| Navn | Type | CVR | Ejerandel | Stemmeret | Aktiv fra |
|---|---|---|---|---|---|
| ApS SPKR 4 NR. 1912 | VIRKSOMHED | 12507844 | 33.3 % | 33.3 % | 27. dec. 2023 |
| Selskabet af 4. april 2023 ApS | VIRKSOMHED | 44099187 | 33.3 % | 33.3 % | 11. jul. 2023 |
| MC2 HOLDING ApS | VIRKSOMHED | 28157908 | 15 % | 15 % | 18. jun. 2018 |
Stiftere
| Navn | Type | CVR |
|---|---|---|
| Jesper Jørn Lange | PERSON | - |
Revision
| Revisor | Status | Periode |
|---|---|---|
| REVISIONS- OG FORVALTNINGS- INSTITUTET, AKTIESELSKAB | Ophørt | 4. maj 2006→13. okt. 2011 5 år 5 mdr. |
| DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Ophørt | 13. okt. 2011→1. sep. 2026 14 år 10 mdr. |
| Roesgaaard & Partners Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | Aktiv | 1. sep. 2026→nu 2 mdr. |
Tidslinje
139Hvad er der sket i MC2 Therapeutics A/S?
- 2026
- 1. september 2026for 2 mdr. siden
Revisor fratrådte
- 1. september 2026for 2 mdr. siden
Revisor tiltrådte
Roesgaaard & Partners Statsautoriseret Revisionspartnerselskab·Revision
- 2. juli 2026for 4 mdr. siden
Regnskab for 2025 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2025 → 31. dec. 2025
- 2025
- 30. juni 2025for 1,3 år siden
Regnskab for 2024 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2024 → 31. dec. 2024
- 26. maj 2025for 1,4 år siden
Fratrådte som direktør
Jesper Jørn Lange·Direktion
- 26. maj 2025for 1,4 år siden
Tiltrådte som direktør
Trine Ahlgreen·Direktion
- 1. januar 2025for 1,8 år siden
Branche ændret til Fremstilling af farmaceutiske præparater
212000
- 2024
- 8. juli 2024for 2,3 år siden
Regnskab for 2023 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2023 → 31. dec. 2023
- 4. januar 2024for 2,8 år siden
Vedtægter ændret
- 2023
- 27. december 2023for 2,9 år siden
Ejerandel ophørte: 33,3 %
November S.á.r.l.·EJERREGISTER
- 27. december 2023for 2,9 år siden
Ejerandel registreret: 33,3 %
ApS SPKR 4 NR. 1912·EJERREGISTER
- 26. oktober 2023for 3 år siden
Tiltrådte som bestyrelsesmedlem
John Sørensen Haurum·Bestyrelse
- 17. juli 2023for 3,3 år siden
Regnskab for 2022 offentliggjort
Regnskabsperiode 1. jan. 2022 → 31. dec. 2022
- 11. juli 2023for 3,3 år siden
Ejerandel ophørte: 33,3 %
HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS·EJERREGISTER
Stamdata
Kontakt
Adresse
Agern Alle 242970 Hørsholm
RUDERSDAL Kommune
Formål
Selskabets formål er at udøve innovations-, forsknings- og udviklingsaktivitet indenfor medicinal- og sundheds-branchen, og at drive handelsvirksomhed dermed, samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed, herunder udvikling, køb og salg af immaterielle rettigheder eller medicinske produkter samt at besidde ejerandele i virksomheder, som udøver lignende aktiviteter.
Tegningsregel
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse
Branche
Fremstilling af farmaceutiske præparater
Primær NACE-branche
Produktionsenheder
1| P-nummer | Periode |
|---|---|
| 1012239072 | 4. maj 2006→nu 20 år 5 mdr. |
Ofte stillede spørgsmål
14Ofte stillede spørgsmål om MC2 Therapeutics A/S
Hvad laver MC2 Therapeutics A/S?
MC2 Therapeutics A/S er registreret i branchen "Fremstilling af farmaceutiske præparater" (branchekode 212000). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabets formål er at udøve innovations-, forsknings- og udviklingsaktivitet indenfor medicinal- og sundheds-branchen, og at drive handelsvirksomhed dermed, samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed, herunder udvikling, køb og salg af immaterielle rettigheder eller medicinske produkter …
Hvad er CVR-nummeret på MC2 Therapeutics A/S?
CVR-nummeret på MC2 Therapeutics A/S er 29526346. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK29526346.
Hvornår blev MC2 Therapeutics A/S stiftet?
MC2 Therapeutics A/S blev stiftet 4. maj 2006 som Aktieselskab. Virksomheden har dermed eksisteret i 20 år 5 mdr.
Er MC2 Therapeutics A/S stadig aktiv?
Ja. MC2 Therapeutics A/S står registreret med status "NORMAL" i CVR og er ikke ophørt.
Hvem ejer MC2 Therapeutics A/S?
Efter de legale ejere og fuldt ansvarlige deltagere, der er registreret i CVR, ejes MC2 Therapeutics A/S af ApS SPKR 4 NR. 1912 (33,3 %), Selskabet af 4. april 2023 ApS (33,3 %) og MC2 HOLDING ApS (15 %). Ejerandele under 5 % skal ikke registreres, så billedet kan være ufuldstændigt.
Hvem sidder i ledelsen i MC2 Therapeutics A/S?
Ledelsen består af Trine Ahlgreen (direktør), Mads Jørgen Nøhr Clausen (formand), John Sørensen Haurum (bestyrelsesmedlem), Tomas Dahl Mikkelsen (bestyrelsesmedlem) og Anders Dahlgaard Hove (bestyrelsesmedlem).
Hvem er direktør i MC2 Therapeutics A/S?
Trine Ahlgreen er registreret i direktionen hos MC2 Therapeutics A/S.
Hvor mange ansatte har MC2 Therapeutics A/S?
CVR opgør MC2 Therapeutics A/S til 8 ansatte og 8 årsværk i august 2026. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.
Hvor ligger MC2 Therapeutics A/S?
MC2 Therapeutics A/S har registreret adresse på Agern Alle 24, 2970 Hørsholm i RUDERSDAL Kommune. Virksomheden har desuden 1 aktive produktionsenhed (P-numre) registreret.
Hvor stor er selskabskapitalen i MC2 Therapeutics A/S?
Den registrerede kapital i MC2 Therapeutics A/S er 6.611.484 kr.
Hvornår har MC2 Therapeutics A/S sidst offentliggjort regnskab?
Seneste regnskab blev offentliggjort 2. jul. 2026 og dækker perioden 1. jan. 2025 - 31. dec. 2025. I alt 20 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.
Hvem er revisor for MC2 Therapeutics A/S?
Roesgaaard & Partners Statsautoriseret Revisionspartnerselskab er registreret som revisor for MC2 Therapeutics A/S.
Hvem kan tegne MC2 Therapeutics A/S?
Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse
Har MC2 Therapeutics A/S andre navne?
MC2 Therapeutics A/S er også registreret under binavnet MC2 Biotek A/S. Et binavn er et lovligt alternativt navn for den samme juridiske enhed - samme CVR-nummer.
Historik8 afsnit
Navnehistorik
4| Navn | Periode |
|---|---|
| BIOTECH AF 4. MAJ 2006 ApS | 4. maj 2006→11. okt. 2006 5 mdr. |
| MC2 BIOTEK ApS | 12. okt. 2006→30. nov. 2016 10 år 1 mdr. |
| MC2 Therapeutics ApS | 1. dec. 2016→19. jun. 2017 6 mdr. |
| MC2 Therapeutics A/S | 20. jun. 2017→nu 9 år 4 mdr. |
Binavne
4| Binavn | Periode |
|---|---|
| MC2 BIOACTIVE ApS | 4. maj 2006→20. nov. 2016 10 år 6 mdr. |
| MC2 Therapeutics ApS | 21. nov. 2016→13. dec. 2016 22 dage |
| MC2 BIOTEK ApS | 14. dec. 2016→21. jun. 2017 6 mdr. |
| MC2 Biotek A/S | 22. jun. 2017→nu 9 år 4 mdr. |
Adressehistorik
5Tuborg Havnevej 18
Hellerup
Tuborg Havnevej 18
Hellerup
Tuborg Havnevej 19
Hellerup
Bøge Alle 5
Hørsholm
Agern Alle 24
Hørsholm
| Adresse | Kommune | Periode |
|---|---|---|
| Tuborg Havnevej 18, 2900 Hellerup | GENTOFTE | 4. maj 2006→21. nov. 2006 6 mdr. |
| Tuborg Havnevej 18, 2900 Hellerup | GENTOFTE | 22. nov. 2006→1. jul. 2009 2 år 7 mdr. |
| Tuborg Havnevej 19, 2900 Hellerup | GENTOFTE | 2. jul. 2009→25. mar. 2010 8 mdr. |
| Bøge Alle 5, 2970 Hørsholm | RUDERSDAL | 26. mar. 2010→8. apr. 2015 5 år |
| Agern Alle 24, 2970 Hørsholm | RUDERSDAL | 9. apr. 2015→nu 11 år 6 mdr. |
Kontakthistorik
| Type | Oplysning | Hemmelig | Periode |
|---|---|---|---|
| Telefon | 20181111 | Nej | 9. apr. 2015→2. jun. 2026 11 år 1 mdr. |
| Telefon | 53514153 | Nej | 3. jun. 2026→nu 5 mdr. |
Beskæftigelse - årshistorik
11| År | Ansatte | Årsværk | Inkl. ejere | Interval (ansatte) | Interval (årsværk) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 10 | 9 | - | 10-19 | 5-9 |
| 2017 | 8 | 7 | - | 5-9 | 5-9 |
| 2016 | 6 | 5 | - | 5-9 | 5-9 |
| 2015 | 4 | 4 | - | 2-4 | 2-4 |
| 2014 | 4 | 3 | - | 2-4 | 2-4 |
| 2013 | 3 | 3 | - | 2-4 | 2-4 |
Ledelse - historisk
6Jesper Jørn Lange
DIREKTØR · Direktion
Jesper Jørn Lange
BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse
Mette Vagner Johannesen
BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse
Paul Louis Berns
BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse
Anette Merete Nøhr Clausen
DIREKTØR · Direktion
Steen Sindet-Pedersen
DIREKTØR · Direktion
| Navn | Organ | Funktion | Periode |
|---|---|---|---|
| Jesper Jørn Lange | Direktion | DIREKTØR | 27. nov. 2006→26. maj 2025 18 år 5 mdr. |
| Jesper Jørn Lange | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM | 20. jun. 2017→24. jan. 2023 5 år 7 mdr. |
| Mette Vagner Johannesen | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM | 20. jun. 2017→8. nov. 2022 5 år 4 mdr. |
| Paul Louis Berns | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM | 20. jun. 2017→14. sep. 2020 3 år 2 mdr. |
| Anette Merete Nøhr Clausen | Direktion | DIREKTØR | 19. sep. 2006→27. nov. 2006 2 mdr. |
| Steen Sindet-Pedersen | Direktion | DIREKTØR | 4. maj 2006→19. sep. 2006 4 mdr. |
Ejere - historisk
15November S.á.r.l.
33.3 %
HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS
33.3 %
STRUERS A/S
33.3 %
HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS
33.3 %
FÆLLES INVEST 2 A/S
10 %
STRUERS A/S
20 %
STRUERS A/S
15 %
MC2 HOLDING ApS
20 %
STRUERS A/S
10 %
FÆLLES INVEST 2 A/S
15 %
STRUERS A/S
20 %
ApS KBIL 17 NR. 2306
33.3 %
LANC ApS
5 %
MC2 HOLDING ApS
25 %
STRUERS A/S
15 %
| Navn | Type | Ejerandel | Periode |
|---|---|---|---|
| November S.á.r.l. | ANDEN_DELTAGER | 33.3 % | 2. dec. 2016→27. dec. 2023 7 år |
| HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS | VIRKSOMHED | 33.3 % | 11. sep. 2019→11. jul. 2023 3 år 10 mdr. |
| STRUERS A/S | VIRKSOMHED | 33.3 % | 1. sep. 2019→10. sep. 2019 9 dage |
| HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS | VIRKSOMHED | 33.3 % | 10. sep. 2019→10. sep. 2019 |
| FÆLLES INVEST 2 A/S | VIRKSOMHED | 10 % | 18. jun. 2018→1. sep. 2019 1 år 2 mdr. |
| STRUERS A/S | VIRKSOMHED | 20 % | 7. maj 2019→31. aug. 2019 3 mdr. |
Fusioner
| Type | Navn | Gyldig fra |
|---|---|---|
| Fusion | Fusion | 6. jul. 2011 |