Gå til indhold
LUNDBECK INSURANCE I A/SOPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION

CVR 27303161

LUNDBECK INSURANCE I A/S

OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Enhed under oprettelse i ErhvervsstyrelsenStiftet 18. aug. 2003ValbyAnden forsikring

LUNDBECK INSURANCE I A/S (CVR 27303161) er en dansk virksomhed registreret som Enhed under oprettelse i Erhvervsstyrelsen i branchen "Anden forsikring", stiftet 18. aug. 2003, med hjemsted i Valby og ca. 1 ansatte. Status: OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION.

KoncernSe ejerskab & datterselskaber som graf

Kapital

Selskabskapital

15.000.000 kr.

Beskæftigelse - seneste

2017-02 (seneste estimat)

1

Ansatte

1

Årsværk

Interval: 1 ansatte

Regnskab og nøgletal for LUNDBECK INSURANCE I A/S

Regnskaber - nøgletal

16
Henter regnskabsdata…

Regnskaber - offentliggørelser

RegnskabsperiodeGodkendtDirigentOffentliggjortDokumenter
1. jan. 201931. dec. 2019--17. mar. 2020PDF
1. jan. 201831. dec. 2018--27. mar. 2019PDF
1. jan. 201731. dec. 2017--14. jun. 2018PDF
1. jan. 201631. dec. 2016--8. mar. 2017PDF
1. jan. 201531. dec. 2015--11. apr. 2016PDF
1. jan. 201431. dec. 2014--5. maj 2015
1. jan. 201331. dec. 2013--10. mar. 2014
1. jan. 201231. dec. 2012--25. mar. 2013

Hvem ejer og leder LUNDBECK INSURANCE I A/S?

Stiftere

NavnTypeCVR
Mogens Otto GrünerPERSON-

Revision

RevisorStatusPeriode
REVISIONS- OG FORVALTNINGS- INSTITUTET, AKTIESELSKABOphørt
18. aug. 20031. nov. 2011
8 år 2 mdr.
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABOphørt
19. jul. 201226. feb. 2020
7 år 7 mdr.
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKABOphørt
26. feb. 202030. nov. 2020
9 mdr.

Tidslinje

79

Hvad er der sket i LUNDBECK INSURANCE I A/S?

  1. 2020
  2. 30. november 2020for 5,8 år siden

    Status ændret til OPLØST EFTER FRIVILLIG LIKVIDATION

  3. 30. november 2020for 5,8 år siden

    Ejerandel ophørte: 100 %

    H. LUNDBECK A/S·EJERREGISTER

  4. 30. november 2020for 5,8 år siden

    Fratrådte som likvidator

    Jens Steen Jensen·Likvidator

  5. 30. november 2020for 5,8 år siden

    Revisor fratrådte

    PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB·Revision

  6. 30. november 2020for 5,8 år siden

    Produktionsenhed lukket

    1010044576·P-nummer

  7. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Status ændret til UNDER FRIVILLIG LIKVIDATION

  8. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Fratrådte som adm. dir.

    Markus Manfred Kede·Direktion

  9. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Kristian Lærum Sibilitz·Bestyrelse

  10. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Søren Hoffmann·Bestyrelse

  11. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Fratrådte som bestyrelsesmedlem

    Mogens Otto Grüner·Bestyrelse

  12. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Fratrådte som formand

    Bjørn Reinhardt Mogensen·Bestyrelse

  13. 24. august 2020for 6,1 år siden

    Tiltrådte som likvidator

    Jens Steen Jensen·Likvidator

  14. 18. august 2020for 6,1 år siden

    Navn ændret til LUNDBECK INS A/S

  15. 18. august 2020for 6,1 år siden

    Vedtægter ændret

Stamdata

StatusOPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
VirksomhedsformEnhed under oprettelse i Erhvervsstyrelsen
Stiftelsesdato18. aug. 2003
Regnskabsår1. januar → 31. december
Vedtægt seneste18. aug. 2020
Revision fravalgtNej
Første regnskab18. aug. 200331. dec. 2004
ArkivnummerVIR318202
Brancheansv.kode-

Kontakt

Adresse

Ottiliavej 9
2500 Valby
KØBENHAVN Kommune
Telefon36301311
Telefax36301940

Formål

Selskabets formål er at drive forsikringsvirksomhed og genforsikringsvirksomhed indenfor skadesforsikring

Tegningsregel

Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør

Branche

651200

Anden forsikring

Primær NACE-branche

Ofte stillede spørgsmål

9

Ofte stillede spørgsmål om LUNDBECK INSURANCE I A/S

Hvad laver LUNDBECK INSURANCE I A/S?

LUNDBECK INSURANCE I A/S er registreret i branchen "Anden forsikring" (branchekode 651200). Formålet er ifølge vedtægterne: Selskabet har indgivet dets tilladelse til at drive forsikringsvirksomhed, og formålet er herefter afvikling af selskabets tidligere aktiviteter indenfor forsikringsvirksomhed.

Hvad er CVR-nummeret på LUNDBECK INSURANCE I A/S?

CVR-nummeret på LUNDBECK INSURANCE I A/S er 27303161. Det samme nummer bruges som momsnummer med landekode foran: DK27303161.

Hvornår blev LUNDBECK INSURANCE I A/S stiftet?

LUNDBECK INSURANCE I A/S blev stiftet 18. aug. 2003 som Enhed under oprettelse i Erhvervsstyrelsen. Virksomheden har dermed eksisteret i 23 år 1 mdr.

Er LUNDBECK INSURANCE I A/S stadig aktiv?

LUNDBECK INSURANCE I A/S står registreret med status "OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION" i CVR. Virksomheden er ikke slettet, men statussen er ikke normal drift.

Hvor mange ansatte har LUNDBECK INSURANCE I A/S?

CVR opgør LUNDBECK INSURANCE I A/S til 1 ansatte og 1 årsværk i februar 2017. Tallet stammer fra virksomhedens indberetning af beskæftigelse og opdateres løbende.

Hvor ligger LUNDBECK INSURANCE I A/S?

LUNDBECK INSURANCE I A/S har registreret adresse på Ottiliavej 9, 2500 Valby i KØBENHAVN Kommune.

Hvor stor er selskabskapitalen i LUNDBECK INSURANCE I A/S?

Den registrerede kapital i LUNDBECK INSURANCE I A/S er 15.000.000 kr.

Hvornår har LUNDBECK INSURANCE I A/S sidst offentliggjort regnskab?

Seneste regnskab blev offentliggjort 17. mar. 2020 og dækker perioden 1. jan. 2019 - 31. dec. 2019. I alt 16 regnskaber er tilgængelige her på siden med link til de originale dokumenter fra Erhvervsstyrelsen.

Hvem kan tegne LUNDBECK INSURANCE I A/S?

Tegningsreglen lyder: Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør

Historik6 afsnit

Tidligere produktionsenheder

1
P-nummerPeriode
1010044576
18. aug. 200330. nov. 2020
17 år 3 mdr.

Navnehistorik

3
NavnPeriode
LUNDBECK INSURANCE I A/S
18. aug. 200312. mar. 2006
2 år 6 mdr.
LUNDBECK INSURANCE A/S
13. mar. 200617. aug. 2020
14 år 5 mdr.
LUNDBECK INS A/S
18. aug. 202030. nov. 2020
3 mdr.

Kontakthistorik

TypeOplysningHemmeligPeriode
Telefon36301311Nej
15. feb. 200430. nov. 2020
16 år 9 mdr.
Telefax36301940Nej
15. feb. 200430. nov. 2020
16 år 9 mdr.
E-mail[email protected]Nej
15. feb. 20049. dec. 2004
9 mdr.

Beskæftigelse - årshistorik

2
ÅrAnsatteÅrsværkInkl. ejereInterval (ansatte)Interval (årsværk)
201611-11
201501-01

Ledelse - historisk

20

Jens Steen Jensen

LIKVIDATOR · Likvidator

Kristian Lærum Sibilitz

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

Søren Hoffmann

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

Mogens Otto Grüner

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

Bjørn Reinhardt Mogensen

FORMAND · Bestyrelse

Markus Manfred Kede

ADM. DIR. · Direktion

Kim Andersen

BESTYRELSE · Bestyrelse

10 år

Mogens Otto Grüner

DIREKTION · Direktion

15 år 9 mdr.

Søren Hoffmann

FORMAND · Bestyrelse

Christian Ørsøe Houborg

BESTYRELSE · Bestyrelse

9 år

Carsten Gram Andersen

FORMAND · Bestyrelse

2 år 11 mdr.

Søren Hoffmann

BESTYRELSESMEDLEM · Bestyrelse

2 år 11 mdr.

Peter Mareno Vekslund

BESTYRELSE · Bestyrelse

6 år 8 mdr.

Anne-Mette Carlstedt

formand · Bestyrelse

6 år 8 mdr.

Søren Hoffmann

SUPPLEANT · Bestyrelse

10 år 3 mdr.

Staffan Schüberg

BESTYRELSE · Bestyrelse

4 år 6 mdr.
200520082011201420172020
NavnOrganFunktionPeriode
Jens Steen JensenLikvidatorLIKVIDATOR
24. aug. 202030. nov. 2020
3 mdr.
Kristian Lærum SibilitzBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
19. dec. 201824. aug. 2020
1 år 8 mdr.
Søren HoffmannBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
28. feb. 201924. aug. 2020
1 år 5 mdr.
Mogens Otto GrünerBestyrelseBESTYRELSESMEDLEM
10. jul. 201924. aug. 2020
1 år 1 mdr.
Bjørn Reinhardt MogensenBestyrelseFORMAND
28. feb. 201924. aug. 2020
1 år 5 mdr.
Markus Manfred KedeDirektionADM. DIR.
20. maj 201924. aug. 2020
1 år 3 mdr.

Ejere - historisk

1

H. LUNDBECK A/S

100 %

16 år 11 mdr.
200620092012201520182021
NavnTypeEjerandelPeriode
H. LUNDBECK A/SVIRKSOMHED100 %
18. dec. 200330. nov. 2020
16 år 11 mdr.
Systemmetadata

Systemmetadata

Enhedsnummer4001420459
EnhedstypeVIRKSOMHED
SamtId51
Fejl registreretNej
Sidst indlæst22. sep. 2026, 00:37
Sidst opdateret15. dec. 2020, 03:40
Antal P-enheder1